Problem z odbiorem słupów

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
mati1444
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 cze 2019, 6:31
Problem z odbiorem słupów

autor: mati1444 » 16 cze 2019, 6:43

Witam,
chciałbym się spytać o poradę w sprawie zbrojenia słupów. Jesteśmy w trakcie budowy budynku parterowego o konstrukcji szkieletowej, projektant dał pręty zbrojeniowe na całej długości słupa około 6m, my zawsze robiąc ten budynek dzieliliśmy go na startery około 2,5m i potem resztę. Tak samo zrobiliśmy w tym wypadku ale tym razem inspektor nie chce nam odebrać z uwagi na przekroczoną 4% ilość zbrojenia w przekroju słupa w miejscu łączenia zakładów. Chciałbym poznać waszą opinię o możliwie najprostszym i najtańszym sposobie jak z tego wybrnąć, myślałem albo o spawaniu i robieniu zakładów w różnym miejscu albo o łącznikach do prętów.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Problem z odbiorem słupów

autor: Om3k » 17 cze 2019, 12:37

Na podstawie tego, co opisałeś, najprostsze będzie docięcie prętów i połączenie ich na zakład w taki sposób aby połączenia były przesunięte względem siebie. Unikniesz wówczas nagromadzenia łączonych prętów w jednym przekroju. Szczegółowe zasady wykonania takich połączeń znajdziesz w PN-B-03264 pkt. 8.1.4 oraz w PN-EN 1992-1-1 pkt. 8.7. Sposób łączenia na zakład uzgodnij wcześniej z inspektorem. Łączenie prętów przez spawanie też jest możliwe, ale musisz z inspektorem uzgodnić, jakich badań złączy spawanych będzie od Ciebie wymagał? Zastosowanie łączników mechanicznych np. tulei Unitec, może w Twoim przypadku być kłopotliwe z uwagi na wysoki stopień zbrojenia, ograniczone miejsce, konieczność zachowania otuliny betonowej.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Re: Problem z odbiorem słupów

autor: deggial » 19 cze 2019, 19:48

Inspektor jest idiotą. Co to będzie Pałac Kultury. Masakra, a jak przyjdzie do zgłoszenia zakończenia budowy to nawet nie będzie wiedział co jest potrzebne.
Nadzory budowlane - zapytaj.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów