Problem z akustyka w mieszkaniu.

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
goku89
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2019, 10:48
Problem z akustyka w mieszkaniu.

autor: goku89 » 29 gru 2019, 10:02

Witam,

Kupiłem 6 miesięcy temu mieszkanie w stanie developerskim od 1 miesiąca mam strasznie uciążliwy problem. Od miesiąca sąsiedzi zamieszkali nad Nami i jest strasznie głośno - zaznaczę ze wczesnej nikt tam nie wynajmował (chodzi mi tutaj o to ze słyszę głosy sąsiadów z góry, każdy krok z góry, kichnięcie rozmowę czy jest to normalne nie wspomnę o muzyce i basach czy czasami nie kupiłem bubla akustycznego i jest to problem z budownictwem). Ściana wewnetrzna konstrukcyjna - tynk gipsowy/ pustak ceramiczny porotherm 25 cm/tynk gipsowy. Ściana działowa - tynk gipsowy/pustak ceramiczny 11,5P +W/ tynk gipsowy.

Mogę się mylić ale proszę o informację czy w normalnej konstrukcji powinno się zachować jakąś dodatkową izolację akustyczną typu wełna mineralna w konstrukcji ?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Problem z akustyka w mieszkaniu.

autor: Om3k » 03 sty 2020, 20:40

Obrazek

Niniejszy rysunek, obrazuje jak wiele jest dróg, którymi hałas może przenikać od sąsiada z góry do Twojego mieszkania.
Rozmowa, kichnięcie to dźwięki powietrzne. Izolacyjność przegród od dźwięków powietrznych zależy od masy powierzchniowej. Im masa powierzchniowa przegrody jest większa tym izolacyjność od dźwięków powietrznych jest większa.
Natomiast dźwięki uderzeniowe to np. kroki. Źródło dźwięku uderzeniowego generuje wibracje bezpośrednio w przegrodzie budowlanej, w którą uderza. Wibracje te rozchodzą się po całej powierzchni stropu i do połączonych z nim ścian. Aby zwiększyć izolacyjność na dźwięki uderzeniowe stropu stosuje się podłogę pływającą, która zawiera warstwę materiału o wysokiej sprężystości. Np. styropian akustyczny elastyfikowany, który izoluje powierzchnię po której się chodzi od warstwy konstrukcyjnej stropu. Niezmiernie istotne jest też dylatowanie jastrychu cementowego od ścian w celu ograniczenia przenoszenia bocznego dźwięków uderzeniowych, za pomocą taśm i profili dylatacyjnych. Na styropianie akustycznym, przed wykonaniem jastrychu, układa się folię, która zabezpieczyć ma przed dostaniem się jastrychu pomiędzy łączenia płyt. Ponadto warstwa wykończeniowa posadzki powinna być również dylatowana od ściany, bądź cokołu ściennego, a styk wypełniony masą elastyczną.

Aby dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku przegrody i węzły połączeniowe są prawidłowo wykonane i czy spełniają wymagania norm, m.in.: PN-B-02151-3 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych"; powinieneś skontaktować się z wibroakustykiem.

Ivo na
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2020, 22:01
Re: Problem z akustyka w mieszkaniu.

autor: Ivo na » 17 wrz 2020, 22:14

Witam
Niedawno zamieszkałam w swoim mieszkaniu
Niestety słyszę sąsiadów
Dosłownie wszystko
Nawet kiedy włączają światło
Problem zgłosiłam do dewelopera ale on stwierdził ze to przez to ze wkuwam sie w ścianę w sypialni żeby położyć kable do kinkietu, 40 cm rury do klimatyzacji i kanał pod telewizorem w sypialni
Ściana jest zrobiona z porothermu 24 cm

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Problem z akustyka w mieszkaniu.

autor: Om3k » 18 wrz 2020, 14:00

@Ivo na
Wysoce prawdopodobne, że w Twoim mieszkaniu popełniono kilka błędów mających wpływ na komfort akustyczny. Ale po kolei. Ściana pomiędzy mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym powinna posiadać izolacyjność akustyczną co najmniej R’A1=50 dB. Należy w tym miejscu podkreślić, że nie jest to jakoś szczególnie wyśrubowana wartość, której spełnienie dawało by bardzo duży komfort akustyczny i ciszę w mieszkaniu w sytuacji gdy za ścianą, w sąsiednim mieszkaniu ktoś głośno słucha muzyki. To jest bowiem jedynie III klasa akustyczna. Pierwszą, najwyższą klasę osiągają przegrody o izolacyjności akustycznej R’A1>55 dB. W związku z powyższym im wyższa izolacyjność akustyczna tym lepiej. W przypadku ścian murowanych z pustaków Porotherm, wymagania izolacyjności akustycznej R’A1=50 dB spełnia tylko starannie, zgodnie z technologią, prawidłowo wymurowana ściana z pustaków Porotherm 25/37,5 AKU. Co więcej, prawidłowo połączona również ze stropami i właściwie zdylatowana od posadzki. Wszelkie mostki akustyczne, takie jak bruzdy w ścianach, nieprawidłowo wykonane spoiny powodują automatycznie obniżenie izolacyjności i nie spełnienie wymagań akustycznych.
Poszukiwanie przyczyn hałasu w twoim mieszkania rozpocząłbym od dokładnego sprawdzenia jakich pustaków użyto do wykonania ścian pomiędzy mieszkaniami. Jeśli zastosowano inny rodzaj pustaków porotherm grubości 25 cm lub podobne produkty z ceramiki poryzowanej o grubości 24 cm innych producentów to nawet prawidłowo wymurowana ściana nie będzie spełniała wymagań w przedmiotowym zakresie. Trzeba w tym miejscu dodać, że technologia i specyfika wykonania ścian z pustaków Porotherm 25/37,5 AKU wymaga murowania na tradycyjną zaprawę. Jeśli murowano na cienkie spoiny to również jest to odstępstwo od technologii. Mam nadzieję, że dobitnie pokazałem, że już na tym etapie mogło dojść do kilku błędów, które miały wpływ na akustykę. Ale to nie są jedyne sytuacje w których mogło dojść do obniżenia izolacyjności akustycznej ponieważ, jak pisałaś w swoim poście: w ścianie wykonano bruzdy na kable, rury i kanał pod telewizorem. To są kolejne błędy które, podziurawiły tą przegrodę akustyczną.

BartekKowalski
Aktywny
Aktywny
Posty: 107
Rejestracja: 23 sie 2020, 11:58
Re: Problem z akustyka w mieszkaniu.

autor: BartekKowalski » 21 sty 2021, 21:49

Niestety w wielu nowych blokach występuje tego typu problem. Ja niedawno współpracowałem z firmą Ekolab. Wykonali profesjonalną analizę akustyczną naszej hali przemysłowej. Posiadają w tym zakresie wysokie kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie. Możliwe, że będą w stanie pomóc również Tobie.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Problem z akustyka w mieszkaniu.

autor: Om3k » 21 sty 2021, 21:58

@BartekKowalski
Również współpracowałem z Ekolob w zakresie akustyki. Polecam tą firmę!

jatayusur
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 paź 2022, 9:09
Re: Problem z akustyka w mieszkaniu.

autor: jatayusur » 10 paź 2022, 11:44

Określ swoje słabe punkty. ... Dodaj półki na książki. ... Dodaj dywan, dywaniki i podkładki. ... Zainwestuj w panele dźwiękochłonne lub zasłony. ... Maszyny z białym szumem. ... Zapieczętuj swoje drzwi. ... Zainstaluj dźwiękoszczelne wkładki okienne. tellculvers com survey taco bell breakfast hours


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości

Gotowe projekty domów