otwór w ścianie działowej

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
cord1234
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 02 paź 2023, 17:50
otwór w ścianie działowej

autor: cord1234 » 04 paź 2023, 9:14

Mam do Was pytanie. Aktualnie mieszkam w budynku, który został zaadaptowany z budynku przemysłowego na mieszkalny. Budynek jest z lat 80. Podejrzewam, że ściany są wykonane z pustaków żużlowych - ogromnie pylą na czarno podczas wiercenia itp. Postanowiłem przenieść otwór drzwiowy (90x200). Zastanawiam się w jaki sposób powinienem się do tego zabrać. Narysowałem mały schemat żeby przedstawić sytuacje.
Obrazek
Wewnątrz pomieszczeń wysokość do sufitu powieszanego wynosi 2,75m i został wykonany w ramach adaptacji na warunki mieszkalne. Ściana działowa (kolor różowy), która sięga aż do dachu podejrzewam, że może mieć 4,50m ogólnej wysokości. Domyślam się, że powinienem zastosować jakieś nadproże z racji ilości pustaków nad nowym otworem. Moglibyście podpowiedzieć jak się zabrać do takiej roboty? Macie jakiś pomysł?

Z moich przemyśleń - myślałem o potraktowaniu tej ściany jako nośnej i wykorzystaniu dwóch nadproży prefabrykowanych - w pierwszej kolejności wmurowanie po jednej stronie ściany, a później po drugiej. Niestety, szerokość sumaryczna dwóch nadproży jest za duża. Czytałem o możliwości "wylania" nadproża, ale wydaje mi się że to bardziej dotyczy się wykonywania nadproża w trakcie wznoszenia ścian.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 620
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: otwór w ścianie działowej

autor: Om3k » 05 paź 2023, 14:19

Jeśli to jest rzeczywiście ściana działowa grubości 12 cm to możesz wstawić tylko jedno nadproże strunobetowe o wymiarach przekroju poprzecznego 12/12 cm oraz długości 120 cm. Najpierw nacina się piłą dwie poziome równoległe szczeliny na pełną grubość ściany, oddalone od siebie o 14 cm i ręcznie (bez wstrząsowo) usuwa materiał pustaka żużlowego pomiędzy nimi. Dolne nacięcia powinno znajdować w odległości pionowej 210 cm od poziomu posadzki. Następnie montuje się w tym wąskim otworze o wymiarach 122/14 cm nadproże strunobetonowe na warstwie zaprawy cementowej grubości 1 cm. Szczelinę pomiędzy górą nadproża, a ścianą nad nadprożem wypełnia się staranie zaprawą cementową. Po około 5 dniach możesz naciąć pionowe szczeliny na drzwi. Nacięcia powinny być w rozstawie poziomym 90 cm. Następnie ręcznie usuwa się pustaki pomiędzy szczelinami.
Prace wykonuj pod nadzorem kierownika budowy, który przed rozpoczęciem prac oceni stan techniczny ściany działowej i w razie potrzeby powinien zalecić ewentualne dodatkowe zabezpieczenia na czas prowadzenia robót.

Drugim sposobem jest wstawienie dwóch nadproży stalowych z ceowników hutnicznych C100. Po jednym ceowniku z każdej ze stron ścian. Szerokość jednego ceownika wynosi 5 cm. A więc jeśli ustawisz je obok siebie to zmieszczą się w grubości ściany. Zgodnie ze sztuką budowlaną ceowniki po montażu powinny być ze sobą skręcone za pomocą śrub przełożonych przez otwory wywiercone w środnikach ceowników. W przypadku ceowników stalowych analogicznie do sposobu pierwszego wykonuje się nacięcia i bruzdy, podłewki oraz podbicia z zaprawy cementowej.

cord1234
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 02 paź 2023, 17:50
Re: otwór w ścianie działowej

autor: cord1234 » 05 paź 2023, 16:58

@Om3k

Dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję że podpowiesz mi coś jeszcze.
Czy wycięty otwór na nadproże nie potrzebuje żadnego podstemplowana albo innego rodzaju podpory? Wiem, że wiele tu zależy od stanu technicznego ściany, ale moja wewnętrzna największą obawą jest osunięcie się cegieł/pustaków. Z tego co rozumiem i co mi mój chłopski rozum podpowiada cegły powinny się "zakleszczycyc" zważywszy na to że jest ich całkiem dużo nad otworem - czy dobrze myślę?
Co do reszty wydaje mi się że rozumiem wszystko i cały tok postępowania jest logiczny. Drobne różnice będą w materiałach użytych przeze mnie (nadproze będzie wysokie na 8cm - do takiego mam dostęp) ale rozumiem że bez problemu mogę zastosować tolerancję podane przez Ciebie w odniesieniu do rzeczy z których ja będę korzystać.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 620
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: otwór w ścianie działowej

autor: Om3k » 05 paź 2023, 17:56

Powtórzę to co napisałem w pierwszej odpowiedzi, prace wykonuj pod nadzorem kierownika budowy, który przed rozpoczęciem prac oceni stan techniczny ściany działowej i w razie potrzeby powinien zalecić ewentualne dodatkowe zabezpieczenia na czas prowadzenia robót. Jeśli ściana działowa jest w dobrym stanie technicznym to nie ma potrzeby dodatkowego podpierania przy wykonywaniu otworu na nadproże. W razie wątpliwości podeprzyj ścianę.

hayli
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2023, 13:31
Re: otwór w ścianie działowej

autor: hayli » 23 paź 2023, 13:38

Dam ci wskazówkę. Ustaw szczeliny na tyle duże, aby nasadka szczotki odkurzacza mogła dostać się do dłoni lub przynajmniej do dłoni, ponieważ gromadzi się w niej dużo kurzu i być może pająków. Więc będziesz chciał tam wejść i to wyczyścić. Ten na zdjęciu wygląda, jakby czyszczenie go było koszmarem.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 9 gości

Gotowe projekty domów