opinia tech nt wielkości stopy fundamentowej

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
novationen
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 gru 2019, 12:17
opinia tech nt wielkości stopy fundamentowej

autor: novationen » 10 gru 2019, 12:31

Dzień dobry, jestem nowym użytkownikiem. Przejrzałem forum, lecz nie znalazłem podobnego przypadku.

Chciałbym domowym (własnoręcznie) sposobem zbudować tracker do paneli fotowoltaicznych.

Zasadniczo plan zakłada umiejscowienie 2 paneli (99x1670 cm) na słupie którego wysokość od gruntu do wierzchołka wyniesie max 3 m.

Pytanie dotyczy fundamentu i słupa - zakładając że dwa panele to 3m2, jakiej rury/profilu użyć do budowy słupa? Lepszy profil kwadratowy, czy rura? Jakiej średnicy/wymiarów?

Jakiej wielkości (objętość) zastosować fundament by konstrukcja ta była stabilna (względem wiatrów)?

Czy lepsza jednolita rura której część zostanie na stałe zabetonowana w fundamencie, czy jednak rura z kołnierzem przykręcana do fundamentu (na wcześniej zabetonowane gwintowane pręty)?

Proszę mi wybaczyć brak technicznego języka, jestem gryzipiórem, który poprostu radzi sobie z takimi rzeczami, niemniej jednak nie chcę przegiąć pały z wielkością fundamentu (a raczej przewymiarował bym go w tę stronę, niż w zbyt mały).

Dziękuję za ewentualne porady.

Awatar użytkownika
Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 197
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: opinia tech nt wielkości stopy fundamentowej

autor: Om3k » 13 gru 2019, 15:46

Biorąc pod uwagę tylko wytrzymałość konstrukcji, nie ma większego znaczenia, czy zastosujesz profil o przekroju kwadratowym lub rurę o przekroju kołowym, ponieważ są optymalne do konstrukcji trackerów. Posiadają bowiem dużą sztywność skrętną oraz wytrzymałość na zginanie w obu kierunkach.
Wielkość fundamentu oraz przekrój słupa nośnego zależą m.in., od lokalizacji, strefy obciążenia wiatrem i oblicza się na podstawie następujących norm:
[1] PN-EN 1991-1-4 "Eurokod 1. Oddziaływanie na konstrukcje. Część 1-4: Oddziaływanie ogólne. Oddziaływanie wiatru",
[2] PN-EN 1993-1-1 "Eurokod 3. Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków",
[3] PN-EN 1997-1 "Eurokod 7. Projektowanie geotechniczne. Część 1: Zasady ogólne"; w szczególności zwróć uwagę na punkt 6.5.4,
[4] PN-B-03200:1981 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie budowli. Obliczenia statyczne i projektowanie" - w szczególności pkt. 2.2.2; dotyczący głębokości posadowienia.
Zarówno mocowanie słupa trackera przez zabetonowanie jego dolnej części w stopie fundamentowej, jak i połączenie słupa ze stopą fundamentową za pomocą stalowej blachy stopowej i kotew fundamentowych jest poprawnym rozwiązaniem. Przy czym, pierwszy sposób montażu jest łatwiejszy do wykonania.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów