Odległość od działki drogowej

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Strzelec93
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 gru 2018, 16:41
Odległość od działki drogowej

autor: Strzelec93 » 12 gru 2018, 16:55

Witam,
w najbliższym czasie planuję budowę domu. Z uwagi na długość działki i późniejsza możliwość budowy za moja działka kolejnych domów, ustaliliśmy z sąsiadem ze każde z nas ze swojej działki wydzieli pas 2,5m (z jednej strony działki) i ustanowimy służebność gruntową, tak by zapewnić dojazd do działek. A wiec z jednej strony mojej działki będzie działka budowlana na której może w przyszłości ktoś postawi dom a z drugiej strony będzie moja działka jako działka drogowa (szerokości 2,5m). I stad moje pytanie: jak maja się do tego przepisy o odsunięciu budynku od granicy działki? Wiadomo, że w przypadku otworów okiennych w ścianie od strony działki budowlanej musimy zachować odległość 4m, ale jak ma się sprawa odnośnie odległości od działki drogowej ? W warunkach technicznych jest wyraźny zapis: „10. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1-9, nie jest wymagane w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową„. Czy w takim przypadku mogę odsunąć się od działki drogowej np. 2m i budować dom ze ścianą z otworami okiennymi ? Na jaka minimalna odległość musimy się odsunąć od działki drogowej by umieścić w ścianie okna? Co w takim przypadku z oknami połaciowych i odległością 4m ? Proszę o poradę.

tergetol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 10 lip 2018, 9:42
Re: Odległość od działki drogowej

autor: tergetol » 14 gru 2018, 20:55

Wytłumaczę w skrócie. "Działka drogowa" w przypadku tego zapisu to droga główna. Wydzielając dojazd do działki lub przejazd przez nią z drogi głównej nie zmieniasz w świetle prawa tej części działki na drogę tylko ustanawiasz na jej części służebność w celu dojazdu do miejsca docelowego. Jest to granica działki taka jak w każdym innym przypadku i granice zabudowy zostają te same. 4 albo 3 metry.

adolff34
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2018, 10:39
Re: Odległość od działki drogowej

autor: adolff34 » 15 gru 2018, 9:27

Mnie zastanawia czy bezpieczniejszym rozwiązaniem nie byłby podział działek. Skoro za waszymi działkami na się ktoś budować to przy zakupie dalszych działek odkupi od Was fragment "drogowy" i w przyszłości może odda go we władanie gminie.
Oczywiście podział i wycena nowo powstałych działek będzie po Waszej stronie ale zwróci się gdy sprzedacie nieruchomości.
Oczywiście jeśli jesteście właścicielami nieruchomości za waszymi działkami to operację wydzielania drogi możecie zrobić na całości terenu.

tergetol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 10 lip 2018, 9:42
Re: Odległość od działki drogowej

autor: tergetol » 17 gru 2018, 6:54

Nie można sprzedać działki pod drogę właścicielowi jednej działki jeśli ma ona stanowić dojazd do kilku. Sprzedaje się wtedy udziały w działce np.1/3. Ale dalej jest to droga wewnętrzna figurująca w magistracie na mapach jako KWD. Nic w odległości zabudowy od granicy działki to nie zmienia.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów