Montaż drzwi - przepisy

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
jd631
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2022, 16:19
Montaż drzwi - przepisy

autor: jd631 » 25 sty 2022, 16:28

Cześć,
Piszę z pytaniem dotyczącym wymiany drzwi w starej kamienicy.
Jest to ostatnie piętro, obok jest jedynie wejście na strych (ten sam poziom).
W chwili obecnej zamontowane są drzwi otwierane na zewnątrz (wg. tego co znalazłem jest to samowolka poprzedniego właściciela - drzwi powinny otwierać się do zewnątrz). Znalazłem przepisy przeciw pożarowe, odległości itd. zastanawia mnie jednak czy to, że nie ma obok mnie mieszkania a jedynie strych (na który otworzone drzwi mogłyby przeszkadzać się dostać) może być jakimś wyjątkiem?

Z kolei jeśli miałbym zamontować drzwi poprawnie to szerokość muru to jakieś 25-30 cm więc demontując drzwi i montując nowe z drugiej strony powstanie dziura + na klatkę będą wystawać obecne płytki które są dociągnięte pod drzwi. Jak najlepiej zabrać się wtedy za ogarnięcie tego, żeby jakoś wyglądało? Zostawić stare drzwi i ich nie zamykać na zamek?

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1093
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Montaż drzwi - przepisy

autor: theme » 26 sty 2022, 16:41

Patrz na przepisy p.poż. Nie pamiętam dokładnie ale to będzie 120 lub 140cm minimum przejścia. Nieważne, że jesteś na ostatnim piętrze i nie ma dalej mieszkań.
Inna rzecz to przepisy wspólnoty / spółdzielni. Tam udzielą Ci informacji jak ma być.
Drzwi możesz zamontować (jak dobrze rozumiem) w miejscu starych ale w wersji otwieranej do wewnątrz. Kwestia grubości muru i tego, że drzwi nie otworzysz ponad 90* bo będą uderzały o mur skrzydłem.

Co do wymiarów to popatrz też na szerokość jaką masz w murze, bo kamienice czy stare bloki często mają nietypowe wymiary i trzeba stosować tzw. Nki czyli wymiar węższy o np. 50mm względem standardowcych drzwi. Np. 90N będzie węższe od 90ek o 50mm. Częsty przypadek w starszym budownictwie. Takie "N-ki" znajdziesz np. w Wikędzie, KMT, Erkado. Cena ta sama za drzwi ale odpada sporo za montaż z podkuwaniem.
__________________________
pozdrawiam
The_Me


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów