Kupno domu niezgodnego z projektem

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
ninde01
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2019, 17:13
Kupno domu niezgodnego z projektem

autor: ninde01 » 21 lis 2019, 17:22

Witam serdecznie,
Zdecydowaliśmy się z partnerem na kupno domu jednorodzinnego. Jesteśmy w trakcie składania wszystkich dokumentów w celu uzyskania kredytu hipotecznego. Rzeczoznawca, którego wynajęliśmy, odkrył jednak pewną nieprawidłowość: w projekcie poddasze budynku oznaczone jest jako pomieszczenie do własnej aranżacji, a wyrysowane w nim okna dachowe skreślone. Faktyczny stan wygląda tak, że poddasze podzielone jest na pokoje z łazienką, a w poszyciu wybito 4 okna dachowe. Nieruchomość uzyskała odbiór oraz pozwolenie na użytkowanie, a aktualny właściciel mieszka tam od roku z rodziną. Rzeczoznawca zapewnił nas, że w dokumentacji bankowej uwzględni wszystko w taki sposób, by udało nam się uzyskać kredyt, natomiast ja mam inne pytanie:

Czy niezgodność zagospodarowania poddasza oraz powstałe w poszyciu okna dachowe mogą utrudnić nam jakoś w przyszłości życie? Mam na myśli uzyskanie odszkodowania, gdyby spotkała nas jakaś przykra sytuacja.

Czytałam, że należy uzyskać na taką modyfikację (czyt. okna dachowe) pozwolenie na budowę, a ubieganie się o nie po fakcie skutkuje karą pieniężną nawet do 5 tysięcy złotych.

Anna04
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 28 lis 2017, 6:55
Re: Kupno domu niezgodnego z projektem

autor: Anna04 » 28 lis 2019, 12:08

Najbezpieczniej w takiej sytuacji będzie się poradzić adwokata, jak sprawa wygląda i czy warto taki dom kupować. Umów się na rozmowę z panem Radosławem Przymuszałą - udzieli ci rzetelnej porady prawnej przez telefon. Wszystko wytłumaczy, tak że będziesz mieć jasność sytuacji i będziesz wiedzieć na czym stoisz. Mi nie raz, jego porada ratowała w podbramkowych sytuacjach.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów