Hałas od sąsiada (puste mieszkanie)

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
raczekz
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2020, 21:05
Hałas od sąsiada (puste mieszkanie)

autor: raczekz » 20 paź 2020, 21:28

Witam wszystkich,

temat stary jak świat, poruszany setki razy. Hałas od sąsiada. W tym przypadku od sąsiada z dołu.

Pare miesięcy temu zakupiłem mieszkanie w budynku z lat 50 (kamienica) na najwyższym piętrze. Niestety podczas zakupu mieszkanie z dołu było niezamieszkane.
Od paru dni trwa remont i niestety słychać głośniejsze rozmowy między robotnikami, a także prace remontowe (ale to chyba normalne). Nie jest dramatycznie, no ale jednak rozmowy słychać. Dodatkowo dźwięki uderzeniowe są wyraźnie słyszalne.

No i teraz seria pytań:
- czy jest to możliwe że puste mieszkanie potęguję wytwarzany hałas i przez to w mieszkaniu wyżej słyszalne są rozmowy?
- czy jest sens izolować sufit u sąsiada matami izolacyjnymi (nie sufit podwieszany) i wyłożyć niemałe pieniądze, czy też można zaryzykować/założyć że hałas po wykończeniu mieszkanie ustanie? Remont mojego mieszkania jest opcją ultra ostateczną, a czas na położenie mat u sąsiada powoli się kończy jakoże remont postępuje.
- czy to normalne że sąsiada z dołu najmocniej słysze przy mojej ścianie działowej (między dwoma moimi pokojami)

Jestem świadom, że by odpowiedzieć na to sensownie potrzeba specjalistycznych badań itp. Proszę jedynie o wasze zdanie na "pierwszy strzał" w oparciu o wasze doświadczenia i wiedzę.

Serdecznie Wam dziękuję za pomoc.

Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 233
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Hałas od sąsiada (puste mieszkanie)

autor: Om3k » 21 paź 2020, 12:13

Witaj raczekz

ad.1) Tak, jest możliwe, że puste mieszkanie potęguje hałas. To jest szczególnie zauważalne gdy pomieszczenie przygotowuje się do remontu lub malowania i usunie się z niego materiały pochłaniające dźwięk. Jeśli w pomieszczeniu nie ma materiałów wykończeniowych, firan, zasłon, dywanów, mebli to jest zdecydowanie głośniej i występuje też większy pogłos.
ad.2) Izolowanie sufitu sąsiada trochę zmniejszy hałas od dźwięków powietrznych. Natomiast dźwięki uderzeniowe będą nadal bardzo dobrze słyszalne.
ad.3) To nie jest normalne, chyba że występuje mostek akustyczny, np. bruzdy, otwory, kanały wentylacyjne, szachty instalacyjne, niedokładne połączenia konstrukcji.

raczekz
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2020, 21:05
Re: Hałas od sąsiada (puste mieszkanie)

autor: raczekz » 21 paź 2020, 14:35

Przede wszystkim bardzo dziękuję za fajne i rzeczowe odpowiedzi. Doceniam :)

ad.1) Aktualnie mieszkanie jest oczyszczone ze wszystkiego. Będę się trzymał nadziei że po wypełnieniu mieszkania sąsiada, problem ze słyszalnymi hałasami ustąpi. Hałas od sąsiada jest max na poziomie 20dB (mierzone telefonem, więc pomiar z kategorii średnio rzetelnych). Więc nie jest to dramat.
ad.2) Czy w takiej sytuacji mam jakiś ruch żeby się pozbyć tych stukotów? Sąsiad zerwał podłogę i będzie ją wymieniał na nową. Więc jakieś pole do manewru jeszcze mam.
ad.3) Czy brak dylatacji obwodowej może być źródłem problemu z tą nieszczęsną ścianą? Niestety mieszkanie kupiłem wyremontowanie więc nie do końca jestem świadom jak zostało to wykonane. A jakoże jest to moje pierwsze mieszkanie, to jednak zabrakło doświadczenia i takie pytanie z mojej strony nie padło. Czy jest jakiś w miare prosty sposób żeby wykryć ten ew. mostek akustyczny?

Jeszcze mam jedno pytanie pomocnicze. W jednym moim pokoju panuje dość duża pustka: brak dywanu, zasłon. Z miękich materiałów jest jedynie materac. Czy taki opustoszały pokój połączony z hałasem od sąsiada z dołu może pełnić funkcje studni która potem wpływa na hałas w pozostałych pomieszczeniach?

Czy obrazy akustyczne tj. https://www.asound.pl/akustyka-pomieszc ... akustyczny, mają jakiś sens żeby je wieszać w moim mieszkaniu czy też jest to jedynie fajny bajer który akustycznie jest bezużyteczny? Szczególnie w moim pustym pokoju.

Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 233
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Hałas od sąsiada (puste mieszkanie)

autor: Om3k » 21 paź 2020, 15:02

Nie żywił bym nadziei, że po zasiedleniu mieszkania przez sąsiada problem hałasu ustąpi. Pogłos się zmniejszy, ale izolacyjność akustyczna stropu i ścian nie zmieni się, a więc wszystko będzie później zależało od tego jak bardzo hałasować będzie sąsiad.
Brak dylatacji obwodowej posadzki jak również brak izolacji akustycznej pod jastrychem cementowym jak najbardziej może być przyczyną przenikania hałasu do Twojego mieszkania.
Obrazy akustyczne mogą posłużyć do wprowadzenia do mieszkania materiałów pochłaniających dźwięk, redukcji pogłosu, a przez to poprawy rozumienia mowy.

Dinoz
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 21 lip 2020, 12:13
Re: Hałas od sąsiada (puste mieszkanie)

autor: Dinoz » 22 paź 2020, 12:31

Kurde, kiepska sprawa. Na pewno trochę hałas się zmniejszy, jak wypełnią mieszkanie, ale jak wspomnieli przedmówcy, nadal będą słyszalne głosy :|

raczekz
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2020, 21:05
Re: Hałas od sąsiada (puste mieszkanie)

autor: raczekz » 22 paź 2020, 21:29

Jakieś rady jak sobie z tym poradzić, bez demolowania mieszkania? :) Załóżmy że mieszkanie sąsiada jest dostępne do wszystkiego


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów