Demontaż scian w nowym bloku

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
michal.adm
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2022, 17:07
Demontaż scian w nowym bloku

autor: michal.adm » 05 lip 2022, 17:15

Hey wszystkim,

Zarejestrowałem się tutaj, bowiem dzisiaj troche zacząłem panikować (być może za bardzo się wczułem, ale jednak gdy ktoś kupi swoje pierwsze upragnione M to....:).

Zamieszkałem na nowym osiedlu, w jednym z bloków (około 60-70 mieszkań, 5 pięter, materiał silika), oddanym do użytku rok temu. Sam mieszkanie wykończyłem już dawno, większość osób również. Od tygodnia jednak przeszkadzał mi uciążliwy hałas, dzisiaj już wiem skąd się brał, właściciel mieszkania na parterze (ja mieszkam na 4 piętrze) dokładnie w moim pionie, dopiero teraz wziął się za swoje mieszkanie i rozpoczął od burzenia ścian (sądzę, że metraż mieszkania o którym mówie to około +-65 metrów).

Cały dzień wywożono dzisiaj na taczke bloczki silika zdemontowane, wyszlo tego około 1,5 podstawionego kontenera!!!. Nie ukrywam, że patrze z przerażeniem, bo nie mam pojęcia o budownictwie, wiem, że są sciąny działowe i nośne....ale nie mogę mimo to wciąż pojąć jak można zdemontować TYLE materiału, bez uszczerbku na całym budynku? Czy ktoś obeznany w temacie, może mi powiedzieć, czy może to mieć wpływ na stabilność bloku? Na ewentualne pękanie sciań/stropów? Zwłaszcza, że to parter.... a więc poziom, który ma na sobie ciężar wszystkiego....no i czy taka pierwsza lepsza ekipa, wie na 100% ze to ściana możliwa do demontażu? Nie daje mi to spokoju:(

Awatar użytkownika
Om3k
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Demontaż scian w nowym bloku

autor: Om3k » 06 lip 2022, 8:55

Hey michal.adm!

Silka to nazwa handlowa bloczków wapienno-piaskowych, które jak na materiał murowy posiada bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie. Dzięki tej właściwości możliwe jest wykonywanie ścian nośnych o grubości nie tylko 24 cm, ale również 18, 15, a nawet 12 cm!

W związku z powyższym można pomylić cienką ścianę nośną wymurowaną z bloczka wapienno-piaskowego SILKA ze ścianą działową i ją, na przykład częściowo wyburzyć. A to grozić może nawet katastrofą budowlaną.

Dlatego zgłoś pilnie swoje wątpliwości wspólnocie mieszkaniowej.
:arrow: Niech przede wszystkim sprawdzą, czy właściciele mieszkania na parterze otrzymali zgodę na rozbiórkę ścian oraz posiadają projekt opracowany przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi bez ograniczeń?

:arrow: Ponadto prace związane np. z wykonywaniem otworów w ścianach konstrukcyjnych budynku mieszkalnego wielorodzinnego powinny być nadzorowane przez osobę posiadającą uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów