Błędy w robieniu wieńca

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Zwyklydzien
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2020, 15:54
Błędy w robieniu wieńca

autor: Zwyklydzien » 20 wrz 2020, 16:00

Witam, ostatnio przyszli do mnie "fachowcy" robic fundamenty. Nie pokoi mnie strasznie fakt iż nie robili wieńca osobno tylko rzucili zbrojenie na lawy i wszystko zalali razem. Stąd moje pytanie,czy z tym się nic nie stanie w dalszych etapach ? Czy to prawidlowe wykonanie ?

Zwyklydzien
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2020, 15:54
Re: Błędy w robieniu wieńca

autor: Zwyklydzien » 20 wrz 2020, 16:07

Dodaje zdjecia

35b522d347fc3.jpg
fdf6e9ad7ae7f.jpg

Awatar użytkownika
Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 216
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Błędy w robieniu wieńca

autor: Om3k » 22 wrz 2020, 13:05

@Zwyklydzien
Zdjęcia przedstawiają pewien wycinek realizowanego budynku, dlatego początkowo wydawało mi się, że betonowana jest płyta fundamentowa. Po dokładniejszej analizie stwierdziłem, że na zamieszczonych przez Ciebie dwóch zdjęciach wykonywany jest właśnie żelbetowy wieniec w koronie ścian fundamentowych, który betonowany jest razem z podbudową betonową podłogi na gruncie. Rzeczywiście, nie jest to rozwiązanie, które bardzo często można spotkać na budowach w Polsce.
Zanim jednak napiszę coś więcej, mam dwa pytania:
1. Czy budynek będzie wykonany w technologii prefabrykowanej drewnianej?
2. Czy to zostało wykonane zgodnie z projektem budowlanym?

Zwyklydzien
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2020, 15:54
Re: Błędy w robieniu wieńca

autor: Zwyklydzien » 23 wrz 2020, 11:56

Nie ,będzie to normalny murowany budynek 2 poziomowy. Nie sądzę, żeby w projekcie tak było.

Awatar użytkownika
Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 216
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Błędy w robieniu wieńca

autor: Om3k » 23 wrz 2020, 12:30

Wszelkie zmiany powinny być uzgadnianie przed ich realizacją z kierownikiem budowy oraz projektantem. To oni decydują, czy można wprowadzić taką zmianę i czy nowe rozwiązanie jest poprawne technicznie, technologicznie. Ponadto, ze względów formalno-prawnych, projektant dokonuje kwalifikacji niniejszej zmiany tzn. ustala, czy zmiana jest istotnym, czy nieistotnym odstępstwem od zatwierdzonego projektu budowlanego.
Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, art. 36a. ust.6. "Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę."
Natomiast istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 3 gości

Gotowe projekty domów