Systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

Rozwój technologii pozwala nam żyć łatwiej i bezpieczniej. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie stanie się przytulny, komfortowy, elegancki i przede wszystkim praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

todaks
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2009, 20:35
Lokalizacja: Włocławek
Re: Systemy inteligentne

autor: todaks » 19 cze 2009, 20:44

krzysiek_a pisze:Witam wszystkich zaglądających tutaj

Jestem instalatorem z Wrocławia. Odnośnie systemów to mogę powiedzieć, że jest ich masa. Byłem ostatnio na konferencji automatyki budynkowej, która była we wrocławiu.


Warto wspomnieć o systemie Nexo. Produkt polski , produkowany we Wrocławiu. System idealny do małych i średnich domów . Doskonale rozbudowana sekcja SSWiN . Możliwość współpracy z systemem CCTV.
Najważniejsze że użytkownik sam może zmieniać i projektować nowe funkcje logiczne . Ale najważniejsze jest to ze może być zastosowany również w domach z tradycyjną instalacją elektryczną . Trzeba dodać tylko przewód magistrali

Trader
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2009, 8:55

autor: Trader » 18 sie 2009, 9:08

Cześć,
widze że rozgorzała tu ciekawa dyskusja na temat inteligentnego domu i które systemy są najlepsze. Przed kilku dniami natknąłem sie w necie na interesującą strone gdzie ten temat jest poruszany. Sam od pewnego czasu noszę się z zamiarem zabudowania takiego systemu u mnie w mieszkaniu ale systemy które do tej pory spotkałem nie przekonały mnie do końca aż natknąłem się na ta strone inteligentnydom.pun.pl. Jest tam prezentowany system który mogę kupować modułowo i nie muszę zburzyć połowy mojego mieszkania żeby je zastosowaś. Forum jest nowe ale pomysł dobry na jednej platformie zgromadzić rzesze ludzi laików i fachowców, prezentować różne systemy z reszta zajrzyjcie sami na tą strone i poczytajcie.
Pozdrowienia

cirrus
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 24 cze 2009, 15:49
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: cirrus » 18 paź 2009, 17:08

ja jednak jestem również zdania, że mieszkańcy muszą być inteligentniejsi od domu, chociaż nie da się ukryć, że o wiele bardziej ułatwiają życie, no i człowiek czuje się bezpieczniejszy, ale faktycznie wybór jest tak monstrualny, że trzeba być niezłym specjalistą, żeby połapać się w tym szybkim

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: controlhome » 20 paź 2009, 10:07

cirrus pisze:ja jednak jestem również zdania, że mieszkańcy muszą być inteligentniejsi od domu, chociaż nie da się ukryć, że o wiele bardziej ułatwiają życie, no i człowiek czuje się bezpieczniejszy, ale faktycznie wybór jest tak monstrualny, że trzeba być niezłym specjalistą, żeby połapać się w tym szybkim


To fakt ostatnio rynek jest zasypywany co raz to nowymi systemami automatyki domowej czy jak kto woli inteligentnego domu. Jedne systemy dopiero co powstają, inne znane były tylko za oceanem, itp. a u nas jest to nowość.

Przy wyborze systemu możemy kierować się na początku następującymi kryteriami:

1. Znane i nieznane - jeżeli system jest znany to mamy do wyboru zawsze wielu wykonawców. Nawet w przypadku problemów z danym wykonawcą w trakcie realizacji zawsze możemy zastąpić go innym. Miałem do czynienia z kilkoma firmami instalującymi takie systemy i sporadycznie ale takie sytuacje się zdarzają. Dodatkowo przy dużej konkurencji zawsze możemy znaleźć gdzieś "lepsze" ceny.

2. Systemy zdecentralizowane i zcentralizowane - dla osób nie w temacie, tak w skrócie to systemy zdecentralizowane nie mają głównej jednostki sterującej. W systemach zdecentralizowanych każde urządzenie jest tak jakby sam sobie szefem. Jeżeli jakieś urządzenie się uszkodzi to nadal reszta systemu działa. W systemach zcentralizowanych zawsze mamy główną jednostkę sterującą - jeżeli ona "padnie" to już jest totalny koniec.

3.Systemy produkowane przez jednego producenta i wielu producentów - jeżeli system produkowany jest przez jednego producenta to zawsze istnieje obawa, że za kilka lat może przestać go produkować. A co w sytuacji kiedy będziemy chcieli rozbudować nasz system, albo wymienić jakieś urządzenie? Jeżeli urządzenia do danego systemu produkowane są przez wiele firm to raz, że zawsze łatwiej znaleźć "coś dla siebie", a dwa że mamy tą pewność, że system będzie istniał na rynku jeszcze dłuuugo.

5. Przewodowe i bezprzewodowe - na rynku ostatnio furorę robią systemy bezprzewodowe ze względu na prostotę instalacji i dużą elastyczność. Osobiście ze względu na "specyfikę" tych systemów polecam je jedynie do mieszkań i małych domów albo jako uzupełnienie systemów przewodowych. Chociaż słyszałem o przypadkach gdzie system radiowy (bardzo rozbudowany) obsługuje dom ponad 300m2 i mieszkańcy są bardzo zadowoleni.

5. Ilość urządzeń - to bardzo ważne kryterium przy wyborze systemu. Często nowe systemy oferują tylko kilka podstawowych urządzeń. Ciężko jest na nich zbudować bardziej rozbudowany system, albo dobrać odpowiednie przycisk/panele do danej realizacji.

6. Cena - to chyba najważniejsze kryterium dla wielu potencjalnych klientów. Są systemy tańsze i droższe. Tańsze zawsze są systemy nowe, mniej znane, prostsze... niestety systemy które istnieją na rynku od wielu lat, mają wyrobioną "markę" swoje kosztują. Zacytuję teks jednego z użytkowników jakiegoś forum (niestety nie pamiętam z jakiego) "z inteligentnymi domami jest tak jak z samochodami, są tańsze takie jak np. polonez i droższe takie jak np. ferrari. Pojedziemy za równo jednym i drugim... "

Pozdrawiam
ch

JakubW
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2009, 11:28
Lokalizacja: Lublin
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: JakubW » 07 lis 2009, 13:09

Dlaczego nikt nie pisze o InOne Legranda?

To na razie mój faworyt - porównywałem z Xcomfortem (radiówka jest dużym minusem) i LCN (obawiam się o brak wsparcia technicznego za 10 - 20 lat).

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: controlhome » 07 lis 2009, 18:29

JakubW pisze:Dlaczego nikt nie pisze o InOne Legranda?
To na razie mój faworyt - porównywałem z Xcomfortem (radiówka jest dużym minusem) i LCN (obawiam się o brak wsparcia technicznego za 10 - 20 lat).


Nikt nie pisze o InOne Legranda ponieważ taka jest polityka tej firmy ;) Promocji powinni uczyć się od moellera - o xcomforcie to chyba słyszał każdy elektryk.

Co do samego "in one" to nigdy nie miałem z nim do czynienia. Mam w planach wybrać się do nich na szkolenie, ale jakoś nie mogę się zebrać.

Kilka razy miałem przyjemność, a czasami nawet nie przyjemność testować inne systemy wykorzystujące sieć do przesyłania informacji (X10, powernet). Co prawda x10 to system z innej ery niż InOne ale mimo wszystko oba używają sieci do komunikcji. X10 był pierwszym system automatyki domowej z którym miałem styczność. System x10, który testowałem w zasadzie wykorzystany był do sterowania oświetleniem i kilku innych urządzeń typu on/off. Czasami zdarzały się sytuacje, kiedy były gubione telegramy. Czasami trzeba było jakiś przycisk nacisnąć dwa razy aby zrealizować daną funkcję. Po krótkim czasie nawet przestawało to być uciążliwe.
Natomiast system powernet, z którym miałem styczność pozostawił u mnie pewien "uraz" do tego typu systemów. Co do sterowania samym oświetleniem to nie było, żadnego odczuwalnego problemu, ale już przy sterowaniu ogrzewaniem niestety było to bardzo dotkliwe. System ten był zainstalowany w starym dworku, na końcu wsi(na końcu linii). Po drodze było kilku rolników z spawarkami, śrutownikami(czy jakoś tak) i innymi urządzeniami. Na domiar złego po jakimś czasie w pobliskim sąsiedztwie tego "dworka" powstał zakład blacharski. Także napięcie w sieci było pełne wszelkich "śmieci". Nie pomogły, żadne filtry - z ogrzewaniem ciągle były jakieś problemy. Raz na jakiś czas zdarzyło się, że jakiś termostat nie przełączył się w tryb "ekonomiczny" - a przy takiej kubaturze generowało to duże koszty.
Pewnie takie sytuacje nie zdarzają się na osiedlu domków jednorodzinnych.
Może o InOne wypowie się ktoś kto zainstalował ten system na kilku obiektach, w różnych środowiskach. To będą bardzie wiarygodne informacje.

Co do samego Xcomfort to nie jest to system wolny od błędów i trzeba się liczyć z tym, że nie w każdym środowisku można go zainstalować. Mimo wszystko jest to super rozwiązanie do już istniejących "nie za wielkich" obiektów. W dodatku po dołożeniu room managera system dostaje "niezłego kopa".

Co do LCN to tak samo jak Xcomfort czy InOne jest to system jednego producenta, także należy mieć to na uwadze, że może go za 10 czy 20 lat nie być.

Pozdrawiam
ch

JakubW
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2009, 11:28
Lokalizacja: Lublin
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: JakubW » 08 lis 2009, 9:20

Promocja rzeczywiście leży: na prezentacji InOne w Lublinie było 5 osób, na Xcomfort 25.

Ja jestem elektrykiem, ale bez doświadczenia w instalacjach domowych.
Instalację chcę założyć w swoim domu, który (mam nadzieję) powstanie w najbliższym czasie (na razie jest ściernisko ;-) ).

Instalację będę robił sam, więc zależy mi na
- cenie hardware'u
- prostocie konfiguracji
- ewentualnym wsparciu dystrybutora

Jako że planuję tam pomieszkać jakieś 30 lat, wydaje mi się ważne, żeby system pochodził od stabilnej firmy. Zniechęca mnie to do tańszych, ale jednak (dla mnie) "wynalazków" wymienionych w tym wątku. Na zdrowy rozsądek nawet firma od LCN-u padnie szybciej niż Legrand czy Moeller.
No i nie ma szkoleń z LCN w Lublini, co mówi o ich pozycji na rynku.

Alternatywnie zastanawiam się nad własnym wynalazkiem typu PLC + przekaźniki + styczniki, ale zniechęca mnie brak elastyczności w przyszłości .

Na razie sobie czytam, chodzę na szkolenia, czytam fora ;-).

Pozdrawiam,

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: controlhome » 08 lis 2009, 14:02

JakubW pisze:Promocja rzeczywiście leży: na prezentacji InOne w Lublinie było 5 osób, na Xcomfort 25.

Ja jestem elektrykiem, ale bez doświadczenia w instalacjach domowych.
Instalację chcę założyć w swoim domu, który (mam nadzieję) powstanie w najbliższym czasie (na razie jest ściernisko ;-) ).

Instalację będę robił sam, więc zależy mi na
- cenie hardware'u
- prostocie konfiguracji
- ewentualnym wsparciu dystrybutora

Jako że planuję tam pomieszkać jakieś 30 lat, wydaje mi się ważne, żeby system pochodził od stabilnej firmy. Zniechęca mnie to do tańszych, ale jednak (dla mnie) "wynalazków" wymienionych w tym wątku. Na zdrowy rozsądek nawet firma od LCN-u padnie szybciej niż Legrand czy Moeller.
No i nie ma szkoleń z LCN w Lublini, co mówi o ich pozycji na rynku.

Alternatywnie zastanawiam się nad własnym wynalazkiem typu PLC + przekaźniki + styczniki, ale zniechęca mnie brak elastyczności w przyszłości .

Na razie sobie czytam, chodzę na szkolenia, czytam fora ;-).

Pozdrawiam,


Jeżeli sam P. planuje zająć się Inteligentnym domem to od razu mogę napisać, że EIB/KNX odpada na samym początku (żeby kupić urządzenia, większość producentów wymaga certyfikatu knx (1,5-2 tys zł), dalej potrzebny jest ets 950Euro, port usb albo IP od 200Euro.
LCN też nie jest tani "w programowaniu". W dodatku mają dziwną politykę (przynajmniej kiedyś), żeby zrobić certyfikat II stopnia trzeba prowadzić własną działalność.
Xcomfort w porównaniu do powyższych wypada najlepiej, bo wystarczy kupić moduł do programowania (koszt około 700zł o ile dobrze pamiętam). Niby można i z samego śrubokręta, ale wtedy nie wykorzystuje się w pełni urządzeń.
System oparty na PLC jest dobrym rozwiązaniem dla hobbystów. Można wybrać taki sterownik do którego oprogramowanie jest darmowe. Dużo ludzi robi takie rzeczy na fateku. Jeżeli ktoś zna jakieś podstawy programowania plc, to z instalacją domową nie powinien mieć większego problemu. Chociaż sam kiedyś robiłem takie rzeczy na PLC, to mimo wszystko uważam to za "wyważanie już otwartych drzwi". Trzeba poświęcić dużo czasu na budowę takiego systemu, zrobić bardzo dobrą dokumentację. Trzeba się liczyć, że jest to rozwiązanie autorskie i w razie problemów jesteśmy zdani sami na siebie. Największe problemy pojawiają się w sposobie sterowania (przyciski). Przy małej ilości funkcji w danym pomieszczeniu nie ma problemu, ale co w sytuacji kiedy chcemy w jednym miejscu uruchamiać 10 niezależnych funkcji, a nie stać nas na panel. Dobrze też należy przemyśleć program sterowania np. wykonanie ściemniania, sterowanie do rolet (zabezpieczenie przed jednoczesnym pojawieniem się napięcia na wyjściu góra i dół) itp.
Ogólnie dużo informacji o inteligentnym domu opartym na PLC można znaleźć na forum muratora w wątku programowalne instalacje elektryczne i oczywiście na elektrodzie. Na forum muratora ostatnio ktoś przedstawiał swój pomysł na bardziej rozbudowane przyciski, wykonane tanim kosztem. Można tam też znaleźć wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań.

Pozdrawiam
ch

tomlip
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2009, 14:19
Lokalizacja: Jełowa
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: tomlip » 12 lis 2009, 14:55

JakubW pisze:
Jako że planuję tam pomieszkać jakieś 30 lat, wydaje mi się ważne, żeby system pochodził od stabilnej firmy. Zniechęca mnie to do tańszych, ale jednak (dla mnie) "wynalazków" wymienionych w tym wątku. Na zdrowy rozsądek nawet firma od LCN-u padnie szybciej niż Legrand czy Moeller.
No i nie ma szkoleń z LCN w Lublini, co mówi o ich pozycji na rynku.

Pozdrawiam,


Witam kolegów. Jestem instalatorem i mam styczność różnymi systemami automatyki budynkowej, choć najlepiej poznałem system LCN, który instaluję.
Odnosząc się do wypowiedzi "JakubW" chciałem dodać, że w dzisiejszym świecie nie ma rzeczy pewnych. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że nawet banki - giganty mogą upaść, więc może to się stać praktycznie z każdym systemem. Tu przewagę ma może EIB/KNX, który zrzesza wiele firm, (co jednak nie gwarantuje, że system np. Berkera będzie działał bez problemów z Siemensem, czy Jungiem).
Mi zdrowy rozsądek podpowiada, żeby pod uwagę brać system którego się jest pewnym na budowie i pewnym że będzie działał na każdym obiekcie - niezależnie od jego wielkości.
Co do szkoleń w firmie LCN , to zapraszam cię kolego na Politechnikę Łódzką, gdzie masz finansowane przez Unię Europejską szkolenie (Chyba na stronie lcn.pl będą jakieś informacje). Ja byłem i jestem bardzo zadowolony. Poza tym z tego co wiem każde biuro LCN podobne szkolenia prowadzi.

Acha. Wracając do trwałości systemów na rynku, to myślę, że jakąś gwarancją może być ilość lat na rynku europejskim oraz obiekty które przez ten czas zostały wykonane.
Dzisiejsze realia finansowe są takie, że jeśli produkt jest dobry i jest szeroko dostępny na rynku, to nawet jeśli producent zaczyna mieć kłopoty finansowe, wtedy przejmuje go inny wielki koncern (jak ma to miejsce np. w branży samochodowej, czy komputerowej). Z tego co wiem to na LCN pracuje kilka wieżowców w Europie, a to są inwestorzy, którzy szczególnie wymagają gwarancji i wsparcia technicznego.

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: controlhome » 12 lis 2009, 16:32

tomlip pisze:
JakubW pisze:Tu przewagę ma może EIB/KNX, który zrzesza wiele firm, (co jednak nie gwarantuje, że system np. Berkera będzie działał bez problemów z Siemensem, czy Jungiem).


... nie gwarantuje, ale jednak działa ;) Praktycznie na każdej realizacji z którą miałem do czynienia, urządzenia eib pochodziły od wielu firm. Mam taką realizację, gdzie po kilku rozbudowach znalazły się tam urządzenia kilku firm (siemensa, mertena, hagera, zennio, berkera). Na wiosnę szykuje się kolejna rozbudowa - będzie dokładana stacja pogodowa thebena... i jak na razie wszystko działa ;)

Pozdrawiam
Grzesiek ch

tomlip
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2009, 14:19
Lokalizacja: Jełowa
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: tomlip » 13 lis 2009, 12:04

controlhome pisze:... nie gwarantuje, ale jednak działa ;) Praktycznie na każdej realizacji z którą miałem do czynienia, urządzenia eib pochodziły od wielu firm. Mam taką realizację, gdzie po kilku rozbudowach znalazły się tam urządzenia kilku firm (siemensa, mertena, hagera, zennio, berkera). Na wiosnę szykuje się kolejna rozbudowa - będzie dokładana stacja pogodowa thebena... i jak na razie wszystko działa ;)



Zgadzam się z tobą kolego, że może to działać, powiedzmy jeśli założymy w systemie np. aktory z różnych firm. Ale z całym szacunkiem dla systemu knx, fakty są takie, że jeśli w grę wchodzą operacje wielobitowe, czyli np. panel dotykowy albo serwer z innej firmy, to zaczynają się schody (co nie oznacza, że jest to niemożliwe technicznie).
A w przypadku gdy na budowie pojawi się jakiś problem techniczny gdzie szukać wsparcia? U producenta aktorów, serwera a może jest to błąd globalny systemu (który może się pojawić u każdego producenta).
Wtedy proces usunięcia nieprawidłowości wydłuża się w porównaniu do czasu jaki potrzebuje jeden producent do analizy i poprawy nieprawidłowości.

Jariwo7
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2006, 8:30
Lokalizacja: Opole
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: Jariwo7 » 20 lis 2009, 23:07

Witam kolegów
Co do obecności systemów na rynku za 20-30lat nigdy niczego nie możemy być pewni, ale jeżeli system jest dobry, to nawet po wykupieniu go przez inną firmę będzie dalej funkcjonował i wsparcia zawsze ktoś udzieli - zresztą wspominał o tym kolega tomlip
Ja chciałem tylko podać jako ciekawostkę, że jeden z opisywanych na tym forum systemów (a właściwie producent systamu) już nie istnieje, a system można dalej kupić. Dlaczego? Bo został wykupiony przez Siemens'a i producent się zmienił, ale logo pozostało...
Kto zgadnie o kogo chodzi?? Stawiam dobre piwo :)

Markus78
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:13
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: Markus78 » 23 lis 2009, 12:32

Witam, widzę że ostatnie posty dotyczą głównie zagranicznych systemów (LCN, KNX/EIB itp.) dobre systemy, zagraniczne, w cenie ale co myślicie o systemach wyprodukowanych w Polsce. Spotkałem się ostatnio z Polskim systemem Verso. Daje duże możliwości ciekawy wygląd no i do tego Polski produkt w dobrej cenie. Jestem pod dużym wrażeniem.

wandy
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 29 wrz 2007, 14:03
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: wandy » 24 lis 2009, 12:36

Witam, przez cały czas trwania wątku opisywane są różne systemy, ale rzadko ktokolwiek pisze co miałoby być sterowane i jakie algorytmy wchodzą w grę. No może opis dotyczący scen świetlnych i włączania sprzętu audio to było coś extra. Tak samo sterowanie z dowolnego miejsca na ziemi - PC, komórki itp.

Chciałbym aby ktoś opisał (lub podał linki) funkcje od tych przyziemnych do tych najbardziej wyszukanych, pozostali forumowicze mogliby później wypowiedzieć sie, który z systemów jest obsłużyć poszczególne funkcje. Ja na to patrzę z punktu nakładu pracy programisty i wiem, że te systemy to przede wszystkim koszt wiedzy lub marki.

Efektem ubocznym będzie to że przeciętny przyszły klient będzie wiedział co mu jest potrzebne - niezbędne, a co będzie już nadmiarem.

Przy okazji

zajmuję się takimi systemami, ale przyznaję hobbystycznie, jestem z wykształcenia elektronikiem i po trochu informatykiem. Ponad 5 lat zajmowałem się zabezpieczeniami technicznymi, ich integracją i IB w bardzo dużych obiektach, teraz w godzinach pracy również jestem automatykiem i elektromechanikiem.

Ja widzę problem nie w elektronice, ale w elektromechanice (serwomechanizmy itp.), która ma tym wszystkim sterować (elementy wykonawcze). W tej dziedzinie pracuję już ponad 10 lat i wiem że nawet najdroższa elektronika podłączona do badziewia nic nie daje, co więcej może powodować dodatkowe problemy. A prawie każdy spec od IB nie zna się w ogóle na elektromechanice i mechanice.

Mam nadzieję, że zachecę znawców systemów do stworzenia listy możliwości i dalszej dyskusji.

Pozdrawiam

mikroflota
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 08 cze 2009, 12:55
Lokalizacja: Wrocław
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: mikroflota » 24 lis 2009, 20:56

W sumie ciekawa propozycja "Wandy". Często się pisze o funkcjach które faktycznie są ciekawe w inteligentnych instalacjach (ale pewnie większość uzna je za zbędny bajer), a mało takich zwyczajnych niby oczywistych, ale jednak może nie do końca oczywistych... Jako "znawca" systemu Nexwell mogę opisać kilkanaście funkcjonalności, które są pewnie bardzo podobne do tych które robi się na innych systemach, ale mogą też się pojawić takie które są bardzo specyficzne dla Nexwell'a. Specyficzność tych rozwiązań w Nexwell‏u polega głównie na tym, że system też oprócz funkcji Inteligentnego domu jest również systemem alarmowym, integruje kamery monitoringu CCTV i wideodomofon. Zacznę sam od kwestii ogrzewania. Więcej może w miarę powstawania wątpliwości i ewentualnych pytań.

Ogrzewanie:
Temat długi, ciężki, ale chyba najistotniejszy... systemy IB pozwalają na optymalizację zużycia ciepła w domu. W Nexwellu najpopularniejszą metodą jest sterowanie źródłami ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Realizuje się to poprzez przekaźniki które załączają lub wyłączają elektrozawory (np. w rozdzielaczu CO lub zaraz przy grzejnikach) bądź zasilanie źródła ciepła (elektryczne maty grzewcze) w zależności od temperatury która ma być osiągnięta w pomieszczenia na dany moment. Np. sytuacja otwarcia okna (poprzez kontaktron systemu alarmowego) może odciąć źródło ciepła bo po co grzać tam gdzie się wietrzy. Uzbrojenie alarmu może automatycznie wyciszyć ogrzewanie w całym domu (bo po co grzać na max gdy nikogo nie ma w domu), ustawienie komfortu cieplnego np. poprzez harmonogram oddzielenie sposobu ogrzewania pomieszczeń "dziennych" i "nocnych". Można to uzależnić od czujnika ruchu (również z systemu alarmowego) licząc naruszenia do pewnego stopnia może określić czy w danym pomieszczeniu ktoś przebywa dłużej czy krócej (ale to funkcja już raczej na wyrost, ale możliwa do osiągnięcia)i w ten sposób określić czy dogrzać do 22 czy zostawić na 20 stopni. Pewnie jest wiele specyficzności funkcji sterowania ogrzewaniem dla każdego systemu więc chyba teraz nie warto się w to głębiej wgryzać.


Wróć do „Dom inteligentny, dom bezpieczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów