Systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

Rozwój technologii pozwala nam żyć łatwiej i bezpieczniej. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie stanie się przytulny, komfortowy, elegancki i przede wszystkim praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

marp
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 lis 2008, 19:48

autor: marp » 15 lis 2008, 20:03

odnośnie systemów słyszałem także o Andover Controls - dużo droższe chyba od EIB ale bardziej niezawodne, minus to uzależnienie od tej jednej marki, bo chyba EIB jest bardziej otwartym standardem

lrsystems
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2008, 12:34

autor: lrsystems » 25 lis 2008, 23:07

Maciek1 pisze:
topk pisze:Niewątpliwą zaletą systemu są jego koszty. Po bardzo długich poszukiwaniach w końcu znalazłem rozwiązanie. Mam też porównanie z kolegą, który zdaecydował się na EiB Mertena. Ja mam to samo tylko że 10x taniej. I moge sobie sterować systemem a nawet zmieniać konfigurację (tylko programowo :) ) będąc np. w pracy. Rozwiązanie opiera się na zastosowaniu wyłączników Berkera 4 stykowych, seria niemiecka (10PLN za styk) oraz centrali alarmowej INTEGRA128 sterującej przekaźnikami INT-IORS (50PLN za styk przekaźnika) Razem wychodzi 60PLN za wejście wyjście w porównaniu z ok.600 w systemie EIB. Dodatkową zaletą jest dostępność serwisu, każdy instalator alarmów uruchomi taki system, trzeba z nim tylko razem posiedzieć przy kompie i określić swoje oczekiwania. A dalej to już tylko pomysłowość. Teraz rozbudowuję system (można do 128 wejść i 128 wyjść) i wymyślam jak może ułatwić życie.

Brzmi to bardzo atrakcyjnie. Mógłbyś napisać coś więcej o sposobie w jaki realizujesz poszczególne funkcje? Jak realizujesz sterowanie jasnością światła? Regulacją temperatury?


Bardzo dobry pomysł. Dzięki temu otrzymał Pan namiastkę tzw. inteligentnej instalacji.
Co prawda nie uzyska Pan np. funkcji ściemniania bezpośrednio z centrali; jednakże, jeśli posiedzi Pan z instalatorem to coś wymyślicie.
Proszę jednak pamiętać, że wszystkie te systemy o których mowa, to już dedykowane rozwiązania dla 'inteligentnych budynków'.
Nie sposób tu rozpisywać się na temat 'cena-możliwości systemu'. Daleki jestem od oceniania, który jest 'lepszy'.
Zawsze rozpoczynajmy pracę od projektu funkcjonalnego systemu oraz wizji jego rozwoju. Następnie dobierajmy odpowiedni system.
Ten pomysł o którym Pan pisze mieliśmy również okazję wdrażać dla jednego z naszych klientów (stąd pozwoliłem sobie na komentarz). Ale stosujemy również takie rozwiązanie jak xcomfort XCOMFORT.PL czy LCN LCN.PL.
Nie porównywałbym możliwości centrali Integra 128 z możliwościami tych systemów. Integra, przynajmniej na ten moment nie ma 'ambicji' być alternatywą dla tego typu systemów.
Pozdrawiam serdecznie
Janusz Leśniewicz

bugier
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 03 lut 2008, 21:30

autor: bugier » 19 gru 2008, 20:24

Czytam i czytam na temat tej kosztownej w sumie inteligencji i zastanawiam się na ile inteligentne są rozwiązania, jakie proponuje Schneider Electric; ten proponuje ściemnaicze, regulatory temperatury, programatory czasowe. Pisali o tym tutaj:
termodom.pl/inne/dobry_projekt/wireless___nowy_wymiar_elektrycznej_inteligencji
O ile wiem , te wychodzą chyba nie tak drogo...

bela
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2008, 14:40
IDRA ???

autor: bela » 21 gru 2008, 18:03

Halo!
naprawde nikt nie uzytkuje systemu IDRA opartego o soft Cortex?
PLS o jakies opinie!!!
Jestem tuz przed podjeciem waznej i kosztownej dezyzji!
Czy dziala, czy prosty, przyjazny w uzytkowaniu, czy steruje ogrzewaniem, podgrzewaniem podjazdu, zraszaniem ogrodu, wylacza gniazdka (np. pozostawiona na plycie zupe :lol:
Czy powinnam z niego sie wylogowac???
bela w rozterkach

Jariwo7
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2006, 8:30
Lokalizacja: Opole
Kolejny posiadacz systemu LCN

autor: Jariwo7 » 19 sty 2009, 4:03

Witam wszystkich zaglądających tutaj
Jestem elektrykiem i instaluję systemy tzw. Inteligentnego Domu. Od kilku tygodni posiadam taki system u siebie w mieszkaniu. Nie będę chwalił systemu, bo nie o to chodzi. Chciałem napisać praktycznie o kilku rzeczach:
- pilot Logitech'a - rewelacja! Za cenę około 700zł mam jeden pilot, którym obsługuję sprzęt RTV/SAT, DVD, Audio a także cały system w mieszkaniu (rolety, oświetlenie, itd)
- ogrzewanie mam podłogowe elektryczne (stara kamienica bez ogrzewania z sieci) i tutaj pozytywne zaskoczenie - pierwszy sezon grzewczy, ale już widzę po liczniku, że nie zapłacę więcej niż zamierzałem, a nawet nieco mniej (nawet przy grzaniu w takie mrozy jak mieliśmy niedawno)
- ostatnia rzecz - iPhone!!! Rewelacyjna rzecz. Póki co nie jest to tanie, ale oprócz telefonu mam możliwość sterowania całym mieszkaniem z dowolnego miejsca (także na świecie). Bajery są niezłe, jak chociażby wykorzystanie sztucznego horyzontu do pokazywania rzutów pomieszczenia, lub zapalenie światła poprzez potrząśnięcie ;) - cena dużo przyjaźniejsza niż panele dotykowe, a do mojego małego mieszkanka (niewiele ponad 60m2) wystarcza.
Tyle chwalenia się :)
Co do systemów - każdy system znajdzie swoje miejsce na rynku. Jako instalator powiem tylko żeby ZAWSZE starać się dopasować system do potrzeb (nie tylko obecnych ale i przyszłych). Miałem już klientów, którzy na początku mówili "tych funkcji nie będę nigdy potrzebował" a przy wykańczaniu inwestycji już mieli w zamyśle wykorzystywanie skreślonych zadań. NIGDY NIE MÓW NIGDY!!!.
Tak więc uważajcie co wybieracie, a jeżeli nie decydujecie się na żaden z systemów postarajcie się chociaż przygotować okablowanie (jeżeli jest taka możliwość). Wielokrotnie już to mówiłem ale powiem jeszcze raz - systemy bezprzewodowe to ostateczność
Pozdrawiam

jacekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2009, 22:08
Re: Kolejny posiadacz systemu LCN

autor: jacekkk » 10 lut 2009, 20:09

Jariwo7 pisze:- ostatnia rzecz - iPhone!!! Rewelacyjna rzecz. Póki co nie jest to tanie, ale oprócz telefonu mam możliwość sterowania całym mieszkaniem z dowolnego miejsca (także na świecie). Bajery są niezłe, jak chociażby wykorzystanie sztucznego horyzontu do pokazywania rzutów pomieszczenia, lub zapalenie światła poprzez potrząśnięcie ;) - cena dużo przyjaźniejsza niż panele dotykowe, a do mojego małego mieszkanka (niewiele ponad 60m2) wystarcza.


Można prosić jakieś szczegóły odnośnie sterowania instalacjami przy pomocy iPhone'a?

janusz_k
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2009, 17:33
Re: Kolejny posiadacz systemu LCN

autor: janusz_k » 18 lut 2009, 17:41

jacekkk pisze:Można prosić jakieś szczegóły odnośnie sterowania instalacjami przy pomocy iPhone'a?


Wiem, że takie systemy zdalnego sterowania (komputer, palmtop, telefon) oferuje firma IRA. Myślę, że oni dyponują jakimiś szczegółami.

Przyznaję, że na mnie coś takiego również robi wrażenie ;) Perspektywa powrotu z pracy do domu, w którym wszystko żyje jest kusząca. I możliwość ciągłego monitoringu domu...

Jariwo7
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2006, 8:30
Lokalizacja: Opole
iPhone :)

autor: Jariwo7 » 27 lut 2009, 21:57

Padło pytanie o iPhone'a
Ja zainstalowałem to sobie sam (jestem elektrykiem) - system oparty na LCN (www.lcn.pl), natomiast iPhone to sterowanie przez "przejściówkę" innej mniej znanej firmy (www.domiq.pl). Sam iPhone lub iPod nic nie zrobi, bo nie ma czym sterować
Przy okazji - ostatnio bawiłem się rozwiązaniem firmy DBX (www.ibms.pl). Rozwiązanie podobne do iPhone'a, nieco inne funkcje, ale zaleta taka, że umożliwia sterowanie przez większość telefonów. Minus taki, że musimy mieć oprócz systemu Intelegentnego Domu (czytaj LCN) również "BOX'a" do sterowania przez internet. Oprócz telefonu możemy wtedy też sterować za pomocą komputera czy paneli dotykowych

A teraz odrobine reklamy: :)
jeżeli ktoś chciałby mieć takie cuda w domu i mieszka w południowej Polsce (śląsk, dolny śląsk lub opolszczyzna) to polecam się

zainteresowany
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 03 mar 2009, 17:20

autor: zainteresowany » 03 mar 2009, 18:20

Witam, przeglądam to forum już od pewnego czasu i zaobserwowałem przeważnie iż wiekszość użytkowników stara się udowodnić że jeden system jest lepszy od drugiego bo jest tańszy, mniej zawodny itp.

Przyszła pora, że i ja wtrącę swoje trzy grosze :) a mianowicie - troche o mnie - zajmuje się branżą IB od kilku ładnych lat. Znam większość dostępnych w Polsce systemów (chyba wszystkie te które warto znać). Więc myślę że warto zainteresować się również i moją opiinią. Oczywiście pracuje w branży IB, jednak moim celem nie jest pozyskanie klienta, tylko propagowanie idei IB. Jako że z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem to wygodniej mi wypisać swój wywód w punktach (kolejność przypadkowa):

1. systemy bezprzewodowe - owszem, ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy nie ma innego wyjścia. Systemy te są zawsze bardziej awaryjne i zawsze mniej funkcjonalne niż klasyczne systemy tzw "kablowe"

2. rozwiązania oparte na komputerach (w wiekszosci PC tylko w innej obudowie i z ładną nazwą) nie sprawdzają się nigdy! miałem przyjemność (a raczej nieprzyjemnośc) probować doprowadzić do porządku rozwiązania idra i wysluchiwać narzekania inwestora - że tyle miał obiecane, a to nawet w połowie nie działa. Co prawda jest tanie - tego im nie odbieram. Rozwiązaniem opartym na komputerze jest także iBMS - jednak nigdy nie pracowałem na tym sprzęcie, więc za wiele nie powiem.

3. systemy niszowe - Xcomfort, Teletask, Dupline. To są systemu u nas o dziwo całkeim popularne, natomiast na zachodzie nie zystkują uznania. Jeżeli chodzi o niezawodność - dupline i teletask. Jeśli chodzi o funkcjonalność to zdecydowanie teletask - jest w nim wiele denerwujących rzeczy natomiast jeśli inwestor nie jest wymagającym to powinien być zadowolony. Najgorzej wypada (a najbardziej reklamowany) Xcomfort Moelera. Bezprzewodowy, malofunkcjonalny, a co chyba najgorsze dla ludzi zainteresowanych IB - brzydki

4. LCN i EIB. Odwieczna (a przynajmniej kilkuletnia) walka o to ktory system jest lepszy. LCN chwali się że jest tańszy o 30% i ma TE SAME funkcje. EIB mówi że ma wieksza game produktów. Różnica jest taka - EIB to jest standard międzynarodowy, który wprowadzony został przez organizację EIBA (obecnie KONNEX) - organizacja ta zrzesza wielu producentów sprzętu i przyznaje im certyfikaty jesli ich produkty spelniaja wymagania ich magistrali i mozna je łączyć w system. Natomiat LCN - jedna firma - jeden producent - przede wszystkim LCN nie jest standardem! No i kolejna rzecz - działa na rynku krócej niż EIBA. Teraz popatrzmy okiem krytycznym na oba systemy. Wada EIB jest cena, trudność instalacyjna i programistyczna, wada LCN jest mala liczba urządzeń (chwalą się że można podłączać przyciski "te z EIB" jednak z doświadczenie powiem tak - im więcej podłączeń, przejść, firm nieustandaryzowanych na jednym obiekcie - tym więcej problemu), za to zaletą LCNa jest łatwość programowania. Jeśli chodzi o niezawodność obu systemów - porównywalna. Jednak każdą instalacje - nawet tą niezawodną - muszą projektować i programować osoby potrafiące to robić. Nie raz spotkałem się z skaszanionymi instalacjami - zarówno EIB jak i LCN. Jezeli miałbym polecić którys z tych systemów to śmiało moge powiedzieć że dla inwestorów ze średnim budżetem i średnimi wymaganiami to sprawdza się LCN. Kiedy jednak budżet rośnie i wymagania rosną , zystkuje EIB.

5. Roziwązania jakie są proponowane przez osoby piszące tutaj to w tej chwili światowy standard - nic innowacyjnego tutaj nie przeczytałem. iPhone? każdy szanujący się producent wprowadza aplikacje do iPhona. Sterowanie przez przeglądarke czy z dowolnego PDA? są producenci która taka funkcjonalność udostepniają gratis!! sterowanie oświetleniem LED w RGB? , tak samo. W rozważaniach, które tutaj Szanowni Koledzy opisujecie brakuje ROZRYWKI! gdzie sie podziały systemy audio-video? gdzie serwery muzyczne? gdzie serwery wideo? gdzie dystrybuowanie sygnałów? gdzie możliwości VoD poprzez inteligentny budynek przykładowo za pomocą panela dotykowego? gdzie możliwość odebrania wideodomofonu na telewizorze, bądź przez komórke? jak włączyć za pomoca jednego klawisza ulubioną scenę świetlna i w tym samy czasie odtworzyć muzykę z głosników? jeden przycisk? znacie system który takie rzeczy potrafi? Istotne jest aby był to jeden system! bez kombinowania i obiecywania, że może się uda a może nie, a kiedy przychodzi do integracji i niestandardowych rozwiązań, żeby był solidny?

Podsumowując ten mój wywód:

Systemy mamy rózne, tanie i drogie. Ale za tym tanie i drogie idzie funkcjonalność. Niskie wymagania inwestora - główne kryterium to cena - proszę bardzo proponujcie Koledzy rozwiązania bezprzewodowe. Wysokie wymagania inwestora? proponujcie systemy które są otwarte na integracje z innymi urządzeniami! Z tego co się orientuje w żadnym systemie powyżej nie jest możliwa integracja. Teletask to na przykład całkiem zamknięty system! A wyobrażacie sobie na przykład sterować światlem za pomocą Dali, ogrzewaniem za pomocą EIB a roletami za pomoca LCN w jednym budynku? znacie systmy które mogą tak zintegorać te 3 systemy?


Pozdrawiam i chętnie wdam się w dyskusję, mniejmy nadzieje twórczą :)

MadArtSoft
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 10 mar 2009, 12:58
Kontaktowanie:

autor: MadArtSoft » 10 mar 2009, 13:24

Witam,

Zajmuje sie tworzeniem oprogramowania. Narazie szukam dobrego i niedrogiego systemu do sterowania budynkiem. Glownie chcialbym sie dowiedziec od osob znajacych temat w jakim systemie mozna ingerowac w oprogramowanie tak aby moc rozszerzyc funkcjonalnosc systemu lub stworzyc oprogramowanie wizualizacji.

bela
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2008, 14:40

autor: bela » 10 mar 2009, 18:16

Nie idz w Idre, choc ma mozliwosc rozszerzania :!:

Archit
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2009, 12:49
Inteligentny dom

autor: Archit » 30 mar 2009, 14:39

Ja własnie znalazłam Firmę, która oferuje zintegrowane sterowanie. Nie wiem tylko, czy jest to najlepszy wybór, dlatego chętnie dowiem się jakie macie zdanie na ten temat. Firma nazywa się IRA, z tego co przeglądałam na stronie, mają bardzo ciekawe rozwiązania. "zainteresowany" moze jestes w stanie powiedziec mi wiecej na ten temat? Wydajesz się być mocno zorientowany w temacie

Jariwo7
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2006, 8:30
Lokalizacja: Opole
SYSTEMY i systemiki

autor: Jariwo7 » 21 kwie 2009, 21:19

Piszę głownie w odpowiedzi na post kolegi "zainteresowanego"
ad1-3 widać że kolega dobrze zna temat - zgadzam się w 100%
ad 4 już wielokrotnie opisywałem różnice pomiędzy EIB i LCN więc nie będę tego robił ponownie. Znam oba na wylot (pracowałem kilka lat na EIB, a od kilku pracuję na LCN'ie). "Standard" w EIB jest taki, że systemy różnych producentów POWINNY ze sobą współpracować, ale rzeczywistość jest odmienna...
Jako ciekawostka - EIB i LCN wystawiały się po raz pierwszy na tych samych targach w Hannowerze w 1991roku (o ile dobrze pamiętam) ;)
ad 5 jeżeli ktoś poszukuje rozwiązań baaardzo szerokich i uniwersalnych uprzedzam, że to jeszcze dość drogie rozwiązanie.
iPhone, iPod, RGB, LED, internet, panele dotykowe, połączenie instalacji z domofonem czy monitoringiem to standard (przynajmniej w instalacjach z którymi ja mam doczynienia). Połączenie z multiroom'em, jeden pilot do scen świetlnych i nagłośnienia, czy uruchamianie wszystkiego jednym przyciskiem to również w 100% wykonalne i realne. Jeżeli ktoś chce to mieć i nie wie gdzie uderzyć, to zapraszam do mnie. Ostrzegam jednak, że jeżeli ktoś jest audiofilem i wymaga dźwięku najwyższej jakości, to taki system bez problemu może przekroczyć sumę 100tyś zł za samo nagłośnienie (standardowo nawet kilka razy mniej, a większość i tak nie usłyszy różnicy)...

Na koniec jeszcze jedna uwaga - w domach i małych rezydencjach nie polecam instalowania kilku systemów (lepiej mieć wszystko w jednym a nie kilku, które nie da się zintegrować, lub integracja podnosi koszty całego systemu). Taka jest chyba idea Inteligentnych Instalacji?!!

krzysiek_a
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2009, 16:11
Systemy inteligentne

autor: krzysiek_a » 08 cze 2009, 16:20

Witam wszystkich zaglądających tutaj

Jestem instalatorem z Wrocławia. Odnośnie systemów to mogę powiedzieć, że jest ich masa. Byłem ostatnio na konferencji automatyki budynkowej, która była we wrocławiu. Było tam sporo firm i pokazywali różne rozwiązania.
Na stronie knxpolska.org jest chyba coś więcej o tym.

Pozdrawiam
Krzysiek

neo77D
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 cze 2009, 10:24

autor: neo77D » 15 cze 2009, 10:30

Ostatnio czytam o systemie Domito, którego producentem jest pierwsza Polska firma MCD Electronics i to z Żywca, nie wiem czy słyszeliście, cenowo wychodzą znacznie taniej niż pozostałe systemy (zwłaszcza zachodnie), odnośnie funkcjonalności to ponoć duża, choć kilku elementów jeszcze brakuje

Zainteresowanych odsyłam na stronę producenta:
domito.pl
inteligentnedomy.pl

za ok 1400 zł mamy moduł z 8 wejściami uniwersalnych programowaych z PC (analogowe, cyfrowe(załącz/wyłącz) i wejście IMW - komunikacyjne), 8 wyjść przekaźnikowych (w zależności od modułu, są jeszcze ściemniane i analogowe do świetlówek,itp) i 4 procesory w środku, które mogą być managerem scen, ogrzewawania, programowalnym modułem czasowych czy kalendarzem astronomiczym
do tego zasilacz za nie całe 100 zł i mamy automatyke budynkową za 1500 zł, która steruje 8 urządzeniami z 8 włączników czy czujek
ciekawe, jeśli ktoś miał już doświadczenie z tym systemem to niech się nim podzieli, albo z innymi, które nie zostały jeszcze tu wymienione


Wróć do „Dom inteligentny, dom bezpieczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów