pirx pisze: no i to w vision wydaje się chyba najbardziej elastyczne.
Owszem w twojej opinii vision
wydaje się. Tylko, że ty jesteś w dziedzinie IB/ID ignorantem, który sobie trochę poczytał. KNX ma w tej chwili 7 000 różnych urządzeń.
Np.

Każde z tych zacisków może być wejściem lub wyjściem cyfrowym. Do wyboru bodajże 8 rodzajów zadziałań, a każdy po kilkanaście funkcji wewnętrznych.
Kolejny przykład

Ściemniacz. Można w nim zdefiniować oddzielnie szybkość rozjaśniania i ściemniania. poziom min, aby np nie dochodziło do efektu migotania świetlówek lub lamp energooszczędnych. Źródło światła dowolne. Dodatkowo w przypadku awarii KNX, można sterować ręcznie przy pomocy przełączników na obudowie.

Moduł sterowania dowolnym piecem posiadającym OpenTherm. Potrafi sterować używając informacji z solarów, stacji pogodowej i
internetu. Jeśli zapowiadana jest słoneczna pogoda, to piec podgrzeje rano wodę tylko trochę, jeśli zapowiadane są opady to podgrzewa od razu do wartości nastawionej. Wyłączy ogrzewanie jak tylko KNX stwierdzi, że nikogo nie ma w budynku

Stacja pogodowa, mierzy nasłonecznienie, siłę wiatru, temperaturę i wielkość opadu. Za duży wiatr? Markizy zostają zamknięte. Za duże nasłonecznienie? Żaluzje zostają przymknięte. Pada lub padał deszcz, więc nie ma potrzeby podlewać ogrodu. Za niska temperatura? Rolety i żaluzje nie zostają podniesione o świcie, aby nie uległy uszkodzeniu.
pirx pisze: no i to w vision wydaje się chyba najbardziej elastyczne.
Dla KNX produkuje w tej chwili ponad 200 producentów, więc nawet jeśli połowa z nich zbankrutuje lub zmieni swoje "zainteresowania" to nic się nie dzieje.
http://www.knx.org/knx-members/knx-certified-products/pirx pisze: no i to w vision wydaje się chyba najbardziej elastyczne.
http://www.nxp.com/news/press-releases/ ... works.htmlPłytka, która umożliwia każdemu skonstruowanie dowolnego urządzenia samemu, o ile umie programować microprocesory. W tym przypadku Cortex. Pytanie tak z innej bajki: Kojarzysz gdzie jeszcze są używane procesory z rodziny Cortex?
Masz pieniądze i pojawiło się nowe urządzenie, to je wymieniasz, nie czekasz na producenta, który może to zrobi lub nie.
Świetnym przykładem jest tu fibaro, które od ponad pół roku mówi że w przyszłym miesiącu będzie możliwość sterowania sprzętem RTV. Oczywiście później okaże się, że nielicznym.
Czy, że fibaro będzie obsługiwać wideodomofony. Już wiadomo, że tylko jeden model, ale za to rzadko spotykany i bardzo drogi jak na najtańszy system ID na rynku. Koszt wideodomofonu to ponad 4000 zł

Moduł 12 przekaźników 16A. Zastosowano w nim specjalne 50A przekaźniki, które pobierają prąd tylko w momencie przełączania.

Bezprzewodowy i
bezbateryjny przycisk EnOcean
pirx pisze: no i to w vision wydaje się chyba najbardziej elastyczne.
To zintegruj fibaro lub vision z profesjonalnym systemem alarmowym np integrą satela. I nie mam tu na myśli integracji włącz/wyłącz na poziomie łączenia przewodami we/wy obu systemów.
pirx pisze: no i to w vision wydaje się chyba najbardziej elastyczne.
W KNX masz taki włącznik

a chcesz mieć taki

odkręcasz i podłączasz dwa przewody.
Termometr do sterowania ogrzewaniem i 10 klawiszy, z których każdy może mieć dodatkowe funkcje.
Zrób to w Vision, jeśli nie zostawiłeś nadmiarowych żył, ale nawet jeśli zostawiłeś to i tak bez kucia się nie obejdzie. Oczywiści o tak kosmicznie wyglądających włącznikach możesz zapomnieć zarówno w przypadku fibaro i vision
pirx pisze: no i to w vision wydaje się chyba najbardziej elastyczne.
W KNX możesz mieć taki włącznik

i taki

pirx pisze: no i to w vision wydaje się chyba najbardziej elastyczne.
W KNX mam cztery rodzaje komunikacji. Po skrętce KNX, bezprzewodowo, sieci LAN i po przewodach zasilających
Na świecie masz teraz ponad 30 000 instalatorów KNX, a żeby było śmieszniej każdy z nich zapłacił spore pieniądze, aby być instalatorem. Najpierw za szkolenia, które są płatne i to nie mało, później za program do programowania KNX.
Żeby było jeszcze śmieszniej trzeba zdać egzamin, które do łatwych nie należą, bo nikomu nie zależy aby ktoś został instalatorem KNX, poza oczywiście samym zainteresowanym. Gwarantuje to wysoki poziom kwalifikacji i brak przypadkowych instalatorów.
pirx pisze: no i to w vision wydaje się chyba najbardziej elastyczne.
Nie wiem skąd wyciągasz tak niedorzeczne wnioski.
Za to w vision i fibaro elastyczność i centralizacja.
Ponieważ "elastyczność" już omówiłem, teraz czas na centralizację. Jedyną zaletą centralizacji jest cena. Nie ma innej zalety takich systemów. Zawieszenie się procesora, uszkodzenie płyty głównej, przegrzanie...... i po systemie ID.
Centralizacja to wada, nie zaleta.
Każdy system zdecentralizowany jest bez porównania lepszy.
20 lat tamu kiedy powstawał KNX( wtedy nosił nazwę EIB) wybrano system zdecentralizowany. Co oznacza to w praktyce? To, że każde urządzenie musi mieć własny
procesor, a było to w czasach które można nazwać "prekambrem" komputerów. Obecnie procesor odpowiedzialny za komunikację po skrętce KNX kosztuje 10 euro.
W praktyce nie istnieje sytuacja, aby cały budynek przestał działać.
Dzięki decentralizacji i systemowi magistralnemu mamy uproszczony montaż. Do rozdzielni wchodzą tylko przewody 230V zasilające odbiorniki/gniazdka i kilka skrętek KNX. Od biedy w małym domu może to być jeden przewód.
Podłącza się włącznik i to wszystko. Cztery żyły (dwie "wchodzące" i dwie "odchodzące") w każdym włączniku i bez znaczenia jest czy jest to włącznik pojedynczy czy 10 klawiszowy z termometrem) plus dwie żyły w rozdzielni.
Dodatkowo jeśli masz 50 włączników to w KNX masz jeden przewód góra 3 kontra 50 przewodów w vision.
Nie mamy czegoś takiego
Zamiast szarych przewodów, byłby jeden może 3 zielone. z którego podłączamy tylko dwie żyły.
PS.
W KNX wykonano między innymi
Hotel Yas Marina w Abu Dhabi , sterowanie zarówno 499 pokojami hotelowymi jak i zmianami kolorystyki - 5 tys. paneli diodowych LED.
Lotnisko Londyn Terminal 5 7000 urządzeń KNX
W przypadku domów na ogół wystarcza jeden zasilacz 30V 640 mA, z którego możemy zasilić 64 różne urządzenia, od włączników po 16 przekaźnikowe moduły