Automatyka budynku czy inteligentny budynek???

Rozwój technologii pozwala nam żyć łatwiej i bezpieczniej. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie stanie się przytulny, komfortowy, elegancki i przede wszystkim praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

gelbeton
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2009, 21:32
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: gelbeton » 25 sie 2016, 12:54

PLC2011 i LMBD4 PLC
(Nawet strona działa na https chroniąc prywatność użytkowników)
Kilka słów na temat bezpieczeństwa
Urządzenie zostało zaprojektowane mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo teleinformatyczne. Zaawansowany system kryptograficzny, o militarnej sile szyfrowania, chroni przesyłane dane przed ponownym użyciem, podsłuchaniem, podszyciem się pod użytkownika czy przejęciem kontroli nad urządzeniem. Odtąd możesz bezpiecznie otwierać bramy czy rolety siedząc na drugim końcu świata bez obawy o to, że intruz użyje podsłuchanej transmisji internetowej aby włamać się do twojego domu, otworzyć ci bramę, rolety czy rozbroić alarm.
System bezpieczeństwa oparty jest na wielu czynnikach.
Aby komunikacja z urządzeniem mogła zaistnieć należy podać długie hasło. Hasło wpisujemy do komputera z klawiatury lub używamy myszki i wirtualnej klawiatury na ekranie monitora. Jest to już pierwszy stopień ochrony przed oprogramowaniem szpiegującym, w szczególności programami rejestrującym naciskane klawisze.

Hasła wprowadzonego do programu nie przesyłamy jednak poprzez internet. Hasło to służy wyłącznie do matematycznego wygenerowania hasła zastępczego, które jest wynikiem działania funkcji skrótu SHA256. Skrót ten także nie jest przesyłany przez internet. Skrót ten jako hasło zastępcze zostaje użyty do szyfrowania danych pomiędzy komputerem użytkownika, a urządzeniem po czym jest kasowany z pamięci komputera automatycznie przed zamknięciem programu. Samo hasło, takie jakie je wprowadziliśmy, zostaje nadpisane w pamięci w chwili zatwierdzenia go i zrzut pamięci po zamknięciu programu nie wyjawi naszych tajemnic.

Urządzenie posiada skrót identycznego hasła wpisany do własnej pamięci podczas konfigurowania go poprzez USB ale nie posiada samego hasła jako takiego. Nie ma także funkcji odczytującej z pamięci urządzenia czegokolwiek co by zdradziło hasło lub jego skrót. Nie da się wydobyć hasła z urządzenia ani poprzez USB ani poprzez sieć internet, ani z samej elektroniki urządzenia. Hasło da się zmienić jedynie osobiście podchodząc do urządzenia po podłączeniu kabla USB i po podaniu 12 bajtowego kodu PIN, zabezpieczającego urządzenie przed nieautoryzowaną zmianą hasła poprzez USB.

W pierwszej fazie wprowadzone hasło przechodzi przez moduł jednokierunkowej funkcji skrótu SHA256. Jest to kryptograficzna funkcja zamieniająca dowolny ciąg znaków na tak zwany skrót o długości 256 bitów czyli 32 bajty. Skrót ten będzie użyty jako hasło do właściwego algorytmu szyfrującego AES-256, który właśnie wymaga hasła o długości 256 bitów. Przed zaszyfrowaniem pakietu danych do urządzenia generowana jest 128 bitowa liczba losowa, dokładnie o takiej samej długości jak przetwarzany blok danych poprzez algorytm AES-256. Od tej chwili formowany jest pakiet danych z komendami transmitowanymi do urządzenia. W pakiecie umieszczany jest także aktualny czas systemowy naszego komputera, czas z dokładnością do 15 sekund pomiędzy urządzeniem, a komputerem. Uformowany pakiet zostaje poddany funkcji XOR z wygenerowaną liczbą losową. Liczba losowa jest generowana osobno dla każdego pakietu. Następnie liczba losowa oraz sam pakiet zostają zaszyfrowane 256 bitowym skrótem hasła. Mówi się, że pakiet danych został oznaczony czasem i zaszyfrowany. Każdy pakiet dodatkowo wygląda inaczej dzięki liczbom losowym i na dodatek jest ważny jedynie przez 15 sekund od chwili utworzenia. Ponieważ w urządzeniu jest także niezależnie pracujący zegar czasu rzeczywistego, aby komunikacja powiodła się, pakiet danych wysyłanych musi posiadać identyczny czas wpisany przed zaszyfrowaniem (z dokładnością do 15 sekund) w komputerze co w urządzeniu.

Hasło czy jego skrót nie są w ogóle przetwarzane w czasie transmisji. Urządzenie odbiera pakiet danych i próbuje go rozszyfrować przy pomocy skrótu klucza, który posiada w swojej pamięci. Jeżeli rozszyfrowanie się nie powiedzie to urządzenie nie odpowie na pakiet w ogóle. Nie znajdzie danych identyfikujących nadawcę, będzie błędny czas, dane będą zaszyfrowane nie tym kluczem itp.
Sposób szyfrowania danych jest jawny i jego bezpieczeństwo nie zależy od tajnych
algorytmów. Jego bezpieczeństwo zależy głównie od długości hasła i od tego czy go nie ujawnimy, nie wycieknie nam. Jeżeli mamy wątpliwości czy nasze hasło jest dalej bezpieczne zawsze można je zmienić poprzez USB i przy pomocy kodu PIN, a zawirusowany system operacyjny
zainstalować od nowa.

urzędnik
Aktywny
Aktywny
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2016, 9:45
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: urzędnik » 30 sie 2016, 7:08

Moim zdaniem w każdym domu czy mieszkaniu powinien się znaleźć ciepłomierz mieszkaniowy. Jest to urządzenie pozwalające stwierdzić faktyczne zużycie ciepła przez odbiorcę. W tedy możemy się starać o inne opłaty niż ryczałtowa. Moim zdaniem to bardzo rozsądne rozwiązanie.

Zami
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 355
Rejestracja: 14 paź 2015, 15:39
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: Zami » 04 wrz 2016, 8:57

Moim zdaniem godny uwagi jest system SmartHome firmy Ferguson. Sama zastanawiam się nad zamówieniem go do domu. Zależy mina tym żeby nasz dom był wygodny i bezpieczny a z tym systemem na pewno taki będzie.

Janter
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:32
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: Janter » 05 mar 2018, 21:41

Myślę, że najlepiej byłoby zadać takie pytanie dostawcom/producentom systemów tego typu. Ciekawym i mocno rozbudowanym rozwiązaniem jest system od F&F czyli F&Home system. Całość można rozbudowywać modułowo. Do sterowania wystarczy smartfon, tablet albo laptop. Z tego co mi wiadomo, mają tam wszystko, począwszy od sterowania oświetleniem, wyłączaniem/włączaniem ogrzewania, inteligentne odłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych po sterowanie roletami, bramami itd. Można te wszystkie moduły pooglądać na stronie fhome.pl Z pewnością to jest coś, co poprawia poczucie bezpieczeństwa w domu.

Kamery-Wroclaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 13 gru 2017, 8:22
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: Kamery-Wroclaw » 06 mar 2018, 10:57

W sumie te terminy pokrywają się ze sobą- inteligentny budynek powinien spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa i być dla nas wygodnym, pomocnym w codziennym Użytkowaniu.

marekgod
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2018, 14:56
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: marekgod » 23 kwie 2018, 18:58

Ja mam polski system eHouse LAN w moim domu. Jestem za wariantami przewodowymi do rozdzielni a nie elektroniką w puszkach elektrycznych rozrzuconych po domu.
Wybrałem ten system bo:
- ma wiele wariantów komunikacyjnych przewodowy/bezprzewodowy w jednym systemie
- Ethernet, RS-485, CAN
- WiFi, RF
- do puszek, rozdzielni pokojowych, rozdzielni centralnych
- z możliwością samodzielnego montażu
- można się z nim łączyć bezpośrednio przez internet lub chmurę
- ma sterowniki napędów, alarm, regulacje ogrzewania, ściemniacze, sterowanie z pilota podczerwieni i RTV, kontrole dostępu, termostaty i nastawniki temperatury
- integruje wiele zewnętrznych systemów

Jak bym coś musiał dołożyć, to mogę dorzucić małe sterowniki eHouse WiFi współpracujące ze sterownikami Ethernetowymi bez żadnych komplikacji czy dewastacji domu.

żeby nie być gołosłownym - dostęp do blogu z mojej budowy podaję na PW.

Awatar użytkownika
kamil527
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 64
Rejestracja: 28 lis 2017, 9:49
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: kamil527 » 03 sie 2018, 9:42

ANLAP Automatyka Przemysłowa funkcjonuje na rynku od trzech lat. W tym czasie udało nam się zdobyć stabilną pozycję w branży oraz opinię solidnego partnera biznesowego. Początkowo nasza działalność opierała się na projektowaniu, montażu i wdrażaniu systemów automatyki przemysłowej, jednak po jakimś czasie postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych Kontrahentów, otwierając świetnie zaopatrzony sklep internetowy anlap.pl . Zapraszam do zapoznania się z pełną ofertą sklepu na pewno każdy tam znajdzie to czego poszukuje.

budowa876
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 590
Rejestracja: 06 paź 2017, 10:53
Kontaktowanie:
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: budowa876 » 24 wrz 2018, 17:43

W takim temacie na pewno przyda się Wam pomoc firmy schneider-electric.pl ponieważ są liderem, jeśli chodzi o zarządzanie energią i automatyką, dlatego będę potrafili znaleźć najlepsze rozwiązania dla Ciebie i Twojej firmy.

Ignas87
Aktywny
Aktywny
Posty: 118
Rejestracja: 31 paź 2017, 11:02
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: Ignas87 » 25 kwie 2019, 9:08

Ja osobiście mogę polecić firmę Smartimpuls, która zajmuję się profesjonalnie automatyka budynkową i projektami oraz montażem inteligentnych systemów. Firma świadczy swoje usługi od 10 lat w w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach oraz w innych miejscowościach w regionie.

Florekk
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 14 mar 2019, 15:10
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: Florekk » 01 lip 2019, 16:12

Cały system na pewno będzie bardzo drogi, natomiast dodatkowe systemy automatyczne pozwolą Ci skutecznie zarządzać kolejnymi elementami systemu ogrzewania, czy elektryki. Dlatego zajrzyj sobie na [Skynet] gdzie będziesz mógł je znaleźć. Ceny nie są wysokie, więc można stworzyć ciekawe rozwiązanie łączące wydajność, skuteczność i szybkość działania.

Pasko33
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 16 mar 2017, 11:35
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: Pasko33 » 03 lip 2019, 11:47

Florekk pisze:Cały system na pewno będzie bardzo drogi, natomiast dodatkowe systemy automatyczne pozwolą Ci skutecznie zarządzać kolejnymi elementami systemu ogrzewania, czy elektryki. Dlatego zajrzyj sobie na [Skynet] gdzie będziesz mógł je znaleźć. Ceny nie są wysokie, więc można stworzyć ciekawe rozwiązanie łączące wydajność, skuteczność i szybkość działania.


Ja z tego sklepu mam kilka inteligentnych urządzeń Netatmo, szczególnie kamerę zewnętrzną bardzo polecam :wink: Na Skynet.pl jest dostępna

fiftusiek
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 06 kwie 2017, 12:07
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: fiftusiek » 11 lip 2019, 10:22

Ja również polecam inteligentne urządzenia od skynet.pl. Posiadamy w domu kamerkę od nich i naprawdę warto zakupić.

KrystianM
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 03 maja 2019, 9:15
Re: automatyka budynku czy inteligentny budynek???

autor: KrystianM » 20 sie 2019, 17:59

Automatykę dla inteligentnego domu znajdziecie w firmie Hi-Fi Silesia w Katowicach. Współpraca z nimi to przyjemność. Fachowo doradzą i wytłumaczą obsługę urządzeń. Solidni i niedrodzy profesjonaliści.


Wróć do „Dom inteligentny, dom bezpieczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów