dom energooszczedny ? co z tego wyjdzie ?

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

krzysiek1986
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:02
Re: dom energooszczedny ? co z tego wyjdzie ?

autor: krzysiek1986 » 21 wrz 2021, 12:37

Prąd będzie na pewno drożeć, ale to samo dotyczy energii cieplnej. Dlatego zanim zacznie się myśleć o fotowoltaice, warto najpierw zadbać o dobrą izolację cieplną domu: docieplenie ścian czy wymianę okien i drzwi – szczególnie stolarka otworowa może powodować spore straty kosztownego ciepła. Oprócz okien z PVC dużą popularnością cieszą się teraz energooszczędne systemy aluminiowe, bo mogą osiągać bardzo duże wymiary, a naturalne doświetlenie to też oszczędność prądu ;) Np. w systemach aluminiowych Schuco są produkowane panoramiczne okna o efektownie wąskich ramach. Warto sprawdzić np. ofertę CB Aluminium. Specjalizują się w produkcji takiej bardzo eleganckiej i nowoczesnej stolarki do domów energooszczędnych i pasywnych.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24527
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: dom energooszczedny ? co z tego wyjdzie ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2021, 4:46

krzysiek1986 pisze:Prąd będzie na pewno drożeć, ale to samo dotyczy energii cieplnej. Dlatego zanim zacznie się myśleć o fotowoltaice, warto najpierw zadbać o dobrą izolację cieplną domu: docieplenie ścian czy wymianę okien i drzwi – szczególnie stolarka otworowa może powodować spore straty kosztownego ciepła. Oprócz okien z PVC dużą popularnością cieszą się teraz energooszczędne systemy aluminiowe, bo mogą osiągać bardzo duże wymiary, a naturalne doświetlenie to też oszczędność prądu ;) Np. w systemach aluminiowych Schuco są produkowane panoramiczne okna o efektownie wąskich ramach. Warto sprawdzić np. ofertę CB Aluminium. Specjalizują się w produkcji takiej bardzo eleganckiej i nowoczesnej stolarki do domów energooszczędnych i pasywnych.

Prąd relatywnie tanieje od ponad 30 lat. Proszę porównać ceny z dzisiejszymi
1990r
1kWh 20gr
1m3 gazu 20 gr
Litr oleju 40gr
tona węgla 70-90zł
Straszy się prądem, by sprzedawać inne droższe paliwa jak węgiel gaz...

Kolejna sprawa to wiedza o efektywności energetycznej.
Jeżeli w domu wybudowanym w XXI wieku zużycie roczne przekracza 15kWh/m2 (czyli 10zł) to instalacja HVAC jest nieefektywna , jest zrobiona przez dyletanta.
Prądem było najtaniej, jest i będzie, tylko trzeba się na tym znać.
Załączniki
73482753_2628874103822989_442948416847216640_o.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

jakubtrzmielewski
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 wrz 2021, 8:31
Re: dom energooszczedny ? co z tego wyjdzie ?

autor: jakubtrzmielewski » 30 wrz 2021, 8:43

Zgadzam się! Izolacja to podstawa. Dom energooszczędny powinien być budowany przez firmę, która się na tym zna i potrafi doradzić z doświadczenia. Podoba mi się, że na przykład Domy z Natury opisują na czym polega naturalna izolacja. Człowiek od razu ma rozjaśnione o co chodzi. Jak się chce wybierać fachowców, którzy budują domy pasywne, warto sprawdzić doświadczenie danej firmy w tej branży, przejrzeć opinie, ich strony internetowe. Tutaj zdecydowanie można się czegoś dowiedzieć. Dobra izolacja to oszczędność na długie lata.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów