Ocieplenie budynku jednorodzinnego

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

boleslawis
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2016, 0:46
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: boleslawis » 17 cze 2020, 13:06

My ocieplenie dachu zleciliśmy firmie i zrobiła izolację natryskową.

marekfeee
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 19 cze 2018, 13:42
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: marekfeee » 22 cze 2020, 13:24

My ocieplenie dachu zleciliśmy firmie. Zaoferowała nam również takie usługi jak : ocieplenie garażu izolacją natryskową.

Awatar użytkownika
Złotowłosa
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 502
Rejestracja: 12 lis 2014, 12:46
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: Złotowłosa » 28 lip 2020, 11:04

Dobrze jest rownież pilnować tego jak ekipa kładzie styropian. Poczytać sobie o poprawnych zasadach kładzenia styropianu tak aby mozna bylo w razie czego zweryfikować, ze jest ok. Wiele osób idzie po najniższej linii oporu, a jednak dobrze jeśli jest to wykonane porządnie bo jest to inwestycja na długie lata. Powinno się położyć klej wokół krawędzie styropianu a potem w środku zrobić jeszcze kilka placków. Jesli chodzi o tynk, to polecam silikonowy (dobrą jakość w stosunku do ceny ma Ceresit). Tynk taki będzie nieco droższy, ale wolniej się brudzi, szczególnie jesli chodzi o jasne kolory Jak również potem łatwiej się myje.
Spory wybór porządnych tynków znajdziecie tutaj https://budujmy.eu/product-pol-3140-Map ... 25-kg.html
Ostatnio zmieniony 14 sie 2020, 11:35 przez Złotowłosa, łącznie zmieniany 1 raz.

wikkis
Aktywny
Aktywny
Posty: 109
Rejestracja: 26 lis 2015, 16:38
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: wikkis » 30 lip 2020, 19:03

Spokojnie można zastosować rozwiązanie systemowe, np. tynk TN30 Foveo-Tech kupowany w systemie właśnie. Mamy bardzo trwały i odporny na warunki tynk, do tego posiadający właściwości samoczyszczące i dopasowane do siebie wszystkie materiały

Jendrula469
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 21 paź 2019, 8:21
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: Jendrula469 » 31 lip 2020, 16:33

Zgadzam się z tym, co napisał Wikkis. Im lepsze materiały i do tego systemowe rozwiązanie tym mamy po prostu pewność, że na fasadzie nie będzie negatywnych niespodzianek i za rok czy dwa nie zakwitnie nam zielenią

oe_foveotech
Aktywny
Aktywny
Posty: 197
Rejestracja: 13 lis 2014, 14:47
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: oe_foveotech » 29 sie 2020, 21:09

Szanowni Państwo,
Do ocieplenia domu należy zastosować system ociepleń, który dopasowany jest do specyfiki danego obiektu (najlepiej jeśli konkretne materiały zostaną określone w projekcie budowlanym) Takie rozwiązanie sprawi, że efekt będzie zadowalający, a praca szybsza. Kluczowy jest też dobór tynku, którym będzie wykończona fasada. Rekomenduję zastosowanie tynku modelowanego Foveo-Tech TSS 05.. Po jego nałożeniu, na powierzchni ścian można wykonać strukturę dekoracyjną, np. efekt deski, trawertynu, piaskowca, betonu. Tynk jest paroprzepuszczalny, odporny na promieniowanie UV, elastyczny, prosty w obróbce.

Awatar użytkownika
budek11
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 27 kwie 2015, 16:30
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: budek11 » 27 wrz 2021, 9:41

Filia paroizolacyjna na poddaszu użytkowym metalizowana/aluminiowa. Czy ktoś z Państwa stosował? Jakie odczucia, czy pomaga zatrzymywać ciepło, co ze szczelina pod płytami która powinno się zostawić, czy macie jakieś doświadczenia którymi możecie się pochwalić?
Najważniejsze pytanie, czy warto? A może jednak kolejny chwyt marketingowy aby coś sprzedać.

Czy nie bedzie mostkow termicznych przy sprawdzeniu za pomocą kamery termowizyjnej?

taczkowaty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 08 lis 2015, 12:40
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: taczkowaty » 31 gru 2021, 6:25

TSS05 bardzo ładnie się prezentuje. Mam zrobioną tym tynkiem (efekt betonu) fragment elewacji, wraz z efektem deskowania. Bardzo mi się podoba, nie tylko ze względu na efekt, ale przede wszystkim ze względu na to, że dekoracja zajmuje mało miejsca, nie sprawia problemów, jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia

Maso88
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 02 sty 2023, 10:50
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: Maso88 » 25 sty 2023, 14:06

U mnie już trzeci rok po oddaniu domu do użytku i jestem z pianki PUR zadowolony. Izolację robiła firma, pianka Crossin. Wydaje mi się, że w praktyce taka izolacja się lepiej sprawdza niż wełna mineralna, na pewno też wykonanie jest szybsze, dostałem też od nich całą dokumentację potwierdzającą co było natryskiwane.

bartoszbelgr
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2021, 13:14
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: bartoszbelgr » 27 wrz 2023, 11:34

A mam pytanie związane z izolacją natryskową. Panowie a jak to jest ważniejsza piana to znaczy producent czy agregat do pianowania? Polecono mi żeby zwracać uwage na sprzęt ekipy i zeby szukać kogoś kto pracuje na agregatach na przyklad Komatz że to ważniejsze niż marka samej piany, jest tak? A może jeszcze coś innego brać pod uwagę prócz ceny z usługę oczywiście

Rumak88
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 02 sty 2023, 11:45
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: Rumak88 » 26 paź 2023, 11:04

Na stronie termil.pl jest informacja od firmy, która natryskiem piany się zajmuje, można się zapoznać z tym co dokładnie wykonują, czym charakteryzują się ich usługi. Opcja którą można mieć na uwadze, wykonanie izolacji powinno być skuteczne.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: Om3k » 26 paź 2023, 14:26

Izolację termiczną natryskową można wykonać szybciej niż izolacje z wełny mineralnej. Ale biorąc pod uwagę cały okres użytkowania domu, a nie tylko etap wykonania izolacji termicznej dachu, warto uwzględnić również inne parametry przy wyborze optymalnego materiału izolacyjnego.

Klasa reakcji na ogień
Należy porównać jak materiały izolacyjne będą zachowywać się w przypadku pożaru. Czy materiał, który będziemy stosować do izolowania poddasza jest materiałem niepalnym, palnym, łatwo zapalnym oraz intensywnie dymiącym? Określenia dotyczące palności i rozprzestrzeniania ognia oraz odpowiadające im klasy reakcji na ogień oraz klasy odporności dachów na ogień zewnętrzny, znajdują się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dlatego nie będę się na ten temat rozpisywał. Chciałbym tylko zaakcentować, że:
:arrow: pianka poliuretanowa PUR posiada klasę reakcji na ogień E co odpowiada określeniom w rozporządzeniu: materiał łatwo zapalny, samogasnący, intensywnie dymiący.
:arrow: wełna mineralna posiada natomiast klasę reakcji na ogień A1 – jest to więc materiał niepalny.

Współczynnik przewodzenia ciepła
Jeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła to oba materiały mają porównywalną wartość (lambda D) - około 0,038 W/(m*K).
:arrow: Wykonawcy izolacji z pianki natryskowej do izolacji poddaszy zalecają warstwę grubości od 15 do 20 cm.
:arrow: W przypadku wełny mineralnej istnieje możliwość wykonania ocieplenia poddasza w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa izolacji układana jest pomiędzy krokwiami, a druga warstwa pod krokwiami. Łączna grubość izolacji z wełny mineralnej może więc wynosić 35 cm, 40 cm i więcej. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować liniowe mostki termiczne jakimi są drewniane krokwie oraz wykonać dach o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej. Grubsza warstwa izolacji termicznej z wełny mineralnej to mniejsze straty energii i niższe rachunki za ogrzewanie.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego
Kolejnym parametrem, który należy porównać jest współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej.
:arrow: pianka zamknięto komórkowa posiada bardzo wysoki współczynnik oporu dyfuzyjnego (mi)=80.
:arrow: pianka poliuretanowa otwarto komórkowa posiada (mi)=3,5.
:arrow: wełna mineralna pod tym względem jest lepsza ponieważ współczynnik (mi) wynosi 1,0
Dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu pary wodnej, nadmiar wilgoci usuwany jest z prawidłowo wykonanych przegród budowlanych. Warto w tym miejscu podkreślić słowo prawidłowo. Zgodnie ze sztuką budowlaną prawidłowo wykonany dach powinien składać się z izolacji termicznej oraz szczeliny wentylacyjnej pozostawionej pomiędzy izolacją termiczną, a deskowaniem pełnym. W przypadku natryskiwania pianki na deskowanie pełne, nie jest pozostawiana szczelina wentylacyjna, której zadaniem jest usuwanie nadmiaru wilgoci z przegrody. Wilgoć kumuluje się w przegrodzie. Wzrost wilgotności materiału izolacyjnego powoduje skolei obniżeniem skuteczności izolacji termicznej.

Dźwiękochłonność
Właściwości dźwiękochłonne materiału są wyrażane przez współczynnik pochłaniania alfa z indeksem (w). Współczynnik alfa przyjmuje wartość od 0 do 1,0. Wartość 0 oznacza, że materiał całkowicie odbija dźwięk. Wartość alfa = 1,0 oznacza, że materiał całkowicie pochłania dźwięk. Im lepsze są właściwości pochłaniające materiału, tym wyższy jest współczynnik pochłaniania dźwięku. Ponadto na podstawie osiąganych wartości współczynnika pochłaniania dźwięku produkty są kwalifikowane do odpowiednich klas pochłaniania (klasa A – najlepszy materiał, klasa E – najgorszy materiał).
:arrow: piana PUR charakteryzuje się współczynnikiem pochłaniania dźwięku, poniżej 0,50. Jest to klasa D.
:arrow: wełna mineralna już przy grubości 100 mm posiada współczynnik bliski 1,0. Jest to więc najwyższa klasa pochłaniania dźwięku A.
Niską pochłanialność hałasu przez pianę PUR można więc uznać jako wadę tego materiału.

Szydlak
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 13 maja 2020, 12:52
Re: Ocieplenie budynku jednorodzinnego

autor: Szydlak » 27 lut 2024, 7:16

Zadzwoń do Termil 885 296 447. Proponują ocieplenie budynków mieszkalnych pianką PUR w technologii Crossin, a także obiektów przemysłowych. Panel wyceny znajdziesz na https://termil.pl/ocieplenie-domu/ocieplenie-poddasza/, więc bez specjalnych zobowiązań zobaczysz, ile taka usługa mniej więcej kosztuje w województwie mazowieckim.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów