Tomek W. pisze:Witam,
Przed przystąpieniem do wyboru izolacji zalecałbym wpowadzenie przegrody do programu cieplnowilgotnościowego który możesz odnaleźć na naszej stronie internetowej [więcej informacji poprzez
PW].
Dopiero po przeliczeniu warunków cieplno-wilgotnościowych w przegrodzie możesz mieć pewność że nie wystąpi kondensacja w przegrodzie, która może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Pozostaje kwestia czy w chwili obecnej warunki termiczne są zadowalające?
Szanowny Panie Tomaszu... jeżeli chciałby się Pan zajmować izolacjami termicznymi - to radziłbym się zapoznać z tematem " współczynnik przenikania ciepła" w fizyce. Jest tam kilka punktów takich jak -
1-pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,
2 - przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody,
3 -długość i szerokość przegrody są nieograniczone,
4 warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów,
5 -wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.
pkt 1 - wyklucza ruch powietrza w przegrodzie termicznej, wyklucza też dyfuzje pary! nie wspominając o okresowej kondesacji tej pary.
- nie ma więc czegoś takiego jak analiza cieplno wilgotnościowa ! Proszę nie doradzać źle! Proszę też takie szkodliwe programy zabrać ze strony! Nie wolno tak kaleczyć fizyki! Projektant izolacji nie może dopuścić do ruchu powietrza w przegrodzie a nie ten ruch analizować!!!!
Pkt 2 i pkt 3 Wykluczają przyklejanie izolacji za murem na fundamencie!
Czytał Pan coś o współczynniku przewodzenia ciepła? Kolejny raz o to proszę. Ktoś Pana posłucha! Przyklei źle izolacje i dom będzie energochłonny ( ponad 30kWh/m2 rocznie!!!!!)
Kolejna kwestia wszelkie prace termo modernizacyjne należy zaczynać od skutecznej wentylacji mechanicznej.
Jeszcze raz BARDZO PANA PROSZĘ, Pan sięgnie po podręcznik fizyki współczynnik przenikania ciepła łatwo znaleźć!