APEL do posiadających domy murowane ocieplane od środka!

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Adam Makowicz
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 26 cze 2007, 20:55
Lokalizacja: Sopot

autor: Adam Makowicz » 31 lip 2007, 13:52

Brzeczykowski porywasz się z motyką na księżyc. Daj se spokój boś głąb !!!

darq
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2007, 8:09
Lokalizacja: Borowa Góra
Spór o izolacje

autor: darq » 01 sie 2007, 6:26

Witam,
spór o termoizolacje wewnętrzne czy zewnętrzne jest podobny do sporu o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi.
Prawidłowo wykonana izolacja wewnętrzna jest równie dobra jak prawidłowo wykonana zewnętrzna.
Patrząc na dyskusje na wszystkich forach można dojść do wniosku, że tak naprawdę to ludzie poszukują rozwiązań zapewniających tańszą eksploatację i rozsądnych wydatków inwestycyjnych. Brzęczkowski jest uparty z promowaniem swoich rozwiązań ale robi dobrą robotę. Ludzie zaczynają myśleć, zaczynają zastanawiać się czy majster budowlany śmiejąc się z izolacji 10 cm ma racje czy też nie.
Szkoda że architekt w naszym kraju zastanawia się jak ma wyglądać dom, a nie jak przyszli użytkownicy będą go eksploatować.
Oczywiście że istnieją domy z termoizolacjami wewnętrznymi. Prawdopodobnie właśnie Brzęczkowski był natchnieniem ich projektantów. Wyżej już wymieniona nasza strona internetowa to nie fotomontaż.
Zaznaczam, że piszę o prawidłowo wykonanych termoizolacjach. Błędy wykonawcze (bez względu na rodzaj izolacji) niestety powodują niweczenie nawet najlepszych projektów.
Porównanie obu sposobów, to raczej kwestia ekonomiki niż techniki.
Z naszej praktyki łatwiej i taniej jest zrobić wewnętrzne.
Warto zwrócić uwagę, że dyskusja o izolacji od gruntu, też jest sporem o ideę. Podawane teoretycznie straty do gruntu rzędu 5-10%, trzeba odnieść do standardu energetycznego budynku. Jeżeli odnosimy je do średniego w Polsce czyli 306 kWh/m2*rok, to można je oczywiście pominąć, jeżeli natomiast do 70 kWh, to już stanowią problem.
Bezdyskusyjną jest przecież kwestia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Wszystkie jednak polemiki trzeba sprowadzić do spraw najważniejszych. W budynku o standardzie energetycznym zgodnym z polskimi normami, największe straty ciepła (ale też zyski wewnętrzne) są od okien. Po co dyskutować na temat wyższości izolacji wewnętrznych nad zewnętrznymi? Po co dyskutować o sztuce budowlanej? Każdy racjonalny pomysł pozwalający zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem jest dobry.
I jeszcze jedno.
Fizyka budowli czy fizyka - też temat tego czy podobnych działów.
Może ktoś by się zastanowił, że stworzenie prawidłowych warunków w pomieszczeniach dla przebywających tam ludzi jest podstawowym celem budynku?
Przecież inne wymagania krańcowe mają materiały budowlane, nawet meble czy sprzęt znajdujący się w domu, a inne ludzie. Dopóki nie będziemy myśleć o stworzeniu właściwych warunków dla ludzi (skład powietrza, ciepło - w tym też przez promieniowanie,wilgotność), to będziemy zawsze obracać się wokół tematów typu: ogrzewanie budynków - jakie najlepsze?
Podkreślam, to nie ogrzewanie budynków jest istotne, ale zapewnienie komfortu ich użytkownikom. I w tej sytuacji proszę zauważyć, że:
1. budynki trzeba ogrzewać (patrząc od strony ciepłowników instalatorów czy fizyków budowli)
2. człowieka nigdy nie trzeba ogrzewać (patrząc od strony fizjologii) - trzeba mu zapewnić wyłącznie warunki do właściwego oddawania ciepła, zależnego od wykonywanych czynności.
Ups....
Brzęczkowskiego popieram z jego upartością (bez względu na to czy się z nim zgadzam w poszczególnych wypowiedziach czy też nie), bo modne ostatnio promowanie domów pasywnych typu dompasywny.com, jest wyłącznie reklamą najdroższych na rynku materiałów budowlanych. Dom pasywny, energooszczędny czy jak mu tam, oprócz niskiego zużycia paliwa na ogrzewanie musi być tani w budowie. Jeżeli się mylę, to rzeczywiście przyjdzie nam oglądać reklamy w TV i na tej podstawie budować domy.

Pozdrowienia

JBZ

autor: JBZ » 07 gru 2007, 20:09

Panie darq

Gdyby nie ostatni akapit, to gotów byłbym uznać Pana za kolejnego szarlatana jak Brzęczkowski.
spór o termoizolacje wewnętrzne czy zewnętrzne jest podobny do sporu o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi. Prawidłowo wykonana izolacja wewnętrzna jest równie dobra jak prawidłowo wykonana zewnętrzna.


Większej głupoty nie słyszałem. Ta wypowiedź świadczy o kompletnym dyletanctwie Pana w tym temacie. Założę się, że nie ma Pan wykształcenia budowlanego!

Brzęczkowski jest uparty z promowaniem swoich rozwiązań ale robi dobrą robotę.

Nie dziwię się takiej wypowiedzi, bo cóż innego kolega Brzęczkowskiego może napisać. To Pan pod nickami wentylatorek, abramek i innymi popiera brednie Brzeczkowskiego?

Oczywiście że istnieją domy z termoizolacjami wewnętrznymi. Prawdopodobnie właśnie Brzęczkowski był natchnieniem ich projektantów. Wyżej już wymieniona nasza strona internetowa to nie fotomontaż.

A ja twierdzę zupełnie coś przeciwnego. Dlaczego nie otrzymałem do dzisiaj adresu takiego domu? Są jakieś problemy? Ani jednego adresu? Chcę zbadać skutek natchnienia Geniusza budownictwa. Chciałbym także ujrzeć architekta, dla krórego laik bez wykształcenia może być konsultantem! Pan wierzy w to co pisze? Takie same brednie jak TB! Pisze się bzdury i w nie wierzy?

Fizyka budowli czy fizyka - też temat tego czy podobnych działów. Może ktoś by się zastanowił, że stworzenie prawidłowych warunków w pomieszczeniach dla przebywających tam ludzi jest podstawowym celem budynku?

Po tym akapicie, to już nie mam żadnych wątpliwości o Pana także dyletanctwie w temacie budownictwa!

Dom pasywny, energooszczędny czy jak mu tam, oprócz niskiego zużycia paliwa na ogrzewanie musi być tani w budowie. Jeżeli się mylę, to rzeczywiście przyjdzie nam oglądać reklamy w TV i na tej podstawie budować domy.

Obawiam się, że nie nas a Pana to czeka, bowiem domy o niskiej energochłonności muszą być nie tanie w budowie, a mieć najniższe koszty wynikowe! O optymalizacji kosztów inwestycyjnych względem eksploatacyjnych Pan słyszał? Wygląda, że ekonomia także leży daleko!

Drogi Obrońco Brzęczkowskiego!
To nie dyskusje czy pomysły tworzą warunki dla zapewnienia mikroklimatu w mieszkaniach, lecz wnioski z fizyki budowli! Nie fizyki, a fizyki budowli!
Jeśli Pan nie odróżnia fizyki od fizyki budowli, to podkreślam, iż fizyka, to dziedzina szeroka i ogólna składająca się z kilkunastu działów. Jednym z nich jest fizyka budowli. Fizyka ogólna nie bada zjawisk zachodzących w poszczególnych komponentach budynków (od fundamentów po dach) i nie bada mikroklimatu człowieka, a fizyka budowli.
Gdyby jednak Brzęczkowski ukończył, a nie liznął wydział fizyki, zapewniam Pana, że nie pisałby takich i tylu niedorzeczności o budownictwie. Czy wie Pan dlaczego? Bo człowiek wykształcony ma świadomość swojej wartości i zna pojęcie wstydu i ośmieszenia.

Jeżeli ma Pan ochotę podyskutować o konkretach, chętnie się przyłączę.

Jerzy Zembrowski
BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
Ostatnio zmieniony 12 gru 2007, 16:57 przez JBZ, łącznie zmieniany 2 razy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 gru 2007, 9:24

Czy wie już Pan ile kWh potrzeba by utrzymać fundament w temperaturze o jeden stopień wyszej od gruntu wokół domu?

darq
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2007, 8:09
Lokalizacja: Borowa Góra
Nie rozumiem dlaczego Pan JBZ obraża ludzi

autor: darq » 11 gru 2007, 12:03

Nie widział Pan domu izolowanego od wewnątrz, szkoda. Z Pana praktyką powinien Pan dużo widzieć w życiu.
Niestety nie mogę podać adresu domu, o którym na naszej stronie, ponieważ właściciel pobudował sobie taki dom, mieszka w nim, jest zadowolony i chce żyć w spokoju, a nie uczestniczyć w wojnie o "fizykę budowli". Niestety nie życzy sobie reklamy, odwiedzin i fotografów i nic na to nie mogę poradzić.
Co do architektów, niestety, powtarzam niestety, bo robi się takich schematów coraz więcej, od paru lat pracują dla anglików, tam na miejscu. Mieli porostu dość walczyć z polskim "betonem".
Pozdrawiam
ale nie mam czasu na dyskusje, które chętnie Pan podejmuje.
p.s. nie występuje pod innymi nickami.
Dariusz Głowacki

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 11 gru 2007, 12:42

No to mamy niezłego gniota sześć stron dyskusji o problemie , zgłasza się ktoś kto teoretycznie mógłby zamknąć usta niedowiarkom i sprowadzić ich do parteru i co zasłania się mglistym tłumaczeniem w stylu ......... ponieważ właściciel pobudował sobie taki dom, mieszka w nim, jest zadowolony i chce żyć w spokoju, a nie uczestniczyć w wojnie o "fizykę budowli". Niestety nie życzy sobie reklamy, odwiedzin i fotografów i nic na to nie mogę poradzić. ............

Pewnie obawia się najazdu fotoreporterów , wywiady ,nękanie przez paparazzich -poprostu OBŁĘD !!!

Szanowny Panie DARG reklama dźwignią handlu więc albo jest Pan i fascynat ocieplania budynków od środka Pan T. Brzęczkowski pewien za tą technologię i podpisuje się pod tym rozwiązaniem albo jak w tym przypadku mając świadomość marności swoich argumentów nie podejmuje wyzwania rzuconego przez już zdesperowanego Pana JBZ.

Ja jako być może niedoszły klient i osoba poszukująca sprawdzonych rozwiązań powiem szczerze - NIE PRZEKONAŁ MNIE PAN !

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 gru 2007, 13:09

Sprawdzone technologie!!! No właśnie o tym sprawdzeniu piszemy! Sprawdzone jest, że nie da się zejść poniżej 120kWk/m2 rocznie ocieplając na zewnątrz nawet 30 cm styropianem . A aktualnie ( o tym co za 5-10 lat nie wspominam) wymaga się 70kWh/m2 rocznie!!!
Dlatego (linki wcześniej) porotherm wypełnia 43 cm pustaka pianką! dlatego na rynku niemieckim jest już styropian + folia + tynk w gotowcach (xella) czy w nowym katalogu isovera też nie ma już innych izolacji.
Ps Dlaczego Pan JBZ nie chce napisać ile kWh zużyjemy na podniesienie o jeden stopień (i utrzymanie tego w przez sezon grzewczy), masy fundamentu ?

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 11 gru 2007, 13:36

Panie T.B. ja bardzo Pana PROSZĘ - Skończ pan przerzucanie się liczbami -Zlitujcie się i podajcie w końcu ten adres Panu JBZ niech skończy się ta paplanina .

albo ... Kończ Waść wstydu oszczędż...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 gru 2007, 13:46

Skończyć z izolacją. Nie izolować, mieć mokre ściany? Dużo płacić, szkodzić sobie i środowisku? To po to jest takie forum? Czemu wyjaśniać coś poza forum? Czego się kolega obawia?

JBZ

autor: JBZ » 11 gru 2007, 22:27

Kilka miesięcy temu TB pisał, iż domów murowanych ocieplanych od środka ma na swoi koncie mnóstwo. Teraz okazuje się, że jest jeden. sic!

Do tego jedynego, nie podadzą adresu, bo użytkownik nie życzy.

Prosiłem kilka razy o przekazanie moich namiarów temu użytkownikowi z zapewnieniem, że zapewniam pełną dyskrecję. Niechaj On sam się wypowie, czy jest rzeczywiście zadowolony i czy nie życzy sobie mojej u niego wizyty. I co? I cisza ....
Za tego człowieka wypowiada się TB oraz jego kolega.

Zapowiadałem, że wkrótce ukażą się większe moje opracowania na temat współczesnych ociepleń domów i potwierdzam, że już wkrótce podam gdzie będą opublikowane. Materiał zawiera odpowiedzi na większość na tym forum i innych prezentowanych pytań oraz krytyk. Całość poparta obliczeniami, pomiarami oraz analizami. Liczby, Pan TB też znajdzie. Poza tym, pytanie które Pan zadaje ma sens podobny jak pytanie ile lat ma maszynista w pociągu towarowym.

Jerzy Zembrowski
BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
Ostatnio zmieniony 12 gru 2007, 16:58 przez JBZ, łącznie zmieniany 3 razy.

_Bob Budowniczy_
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:18
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

autor: _Bob Budowniczy_ » 12 gru 2007, 0:30

JBZ pisze:Kilka miesięcy temu TB pisał, iż domów murowanych ocieplanych od środka ma na swoi koncie mnóstwo. Teraz okazuje się, że jest jeden. sic!

Do tego jedynego, nie podadzą adresu, bo użytkownik nie życzy.

Prosiłem kilka razy o przekazanie moich namiarów temu użytkownikowi z zapewnieniem, że zapewniam pełną dyskrecję. Niechaj On sam się wypowie, czy jest rzeczywiście zadowolony i czy nie życzy sobie mojej u niego wizyty. I co? I cisza ....
Za tego człowieka wypowiada się TB oraz jego kolega.

Zapowiadałem, że wkrótce ukażą się większe moje opracowania na temat współczesnych ociepleń domów i potwierdzam, że już wkrótce podam gdzie będą opublikowane. Materiał zawiera odpowiedzi na większość na tym forum i innych prezentowanych pytań oraz krytyk. Całość poparta obliczeniami, pomiarami oraz analizami. Liczby, Pan TB też znajdzie. Poza tym, pytanie które Pan zadaje ma sens podobny jak pytanie ile lat ma maszynista w pociągu towarowym.

Jerzy Zembrowski

Podziwiam Pana za upór z jakim Pan walczy, a tu jak grochem o ścianę:)
Od pewnego czasu śledzę pseudofilozofię budownictwa w wykonaniu Pana TB i nie mogę wyjść z podziwu dla pomysłowości tego Pana. Do tej pory wydawało mi się, że każdy doświadczony budowlaniec wie jak zabrać się prawidłowo za ocieplenie budynku. Teraz widzę że byłem w wielkim błędzie. Więcej szkody z wypocin Pana TB niż pożytku, zastanawiam się czy to celowa dywersja czy tylko niedouczenie. Owszem, zgadzam się z tym, że możliwe jest docieplenie budynków od strony wewnętrznej przegrody przy zachowaniu reżimu technologicznego, ale w uzasadnionych przypadkach!! Tj. np. w budynkach zabytkowych w których elewacja nie może zostać naruszona lub halach produkcyjnych itp. Ale na boga, po co komu taki kłopot w domu jednorodzinnym?? Jaki interes ma Inwestor w tym, aby zmniejszać sobie powierzchnię użytkową, gdy bez problemu można wykonać docieplenie po właściwej, czytaj zewnętrznej, stronie przegrody? A w nowo budowanych budynkach jednorodzinnych to już zupełnie tego nie rozumiem. Kilka postów wyżej przeczytałem, że polscy budowlańcy mieli dosyć rodzimego betonu i wyjechali do światłej w temacie budownictwa Anglii czy Irlandii. Gdy widzi się w jaki sposób tam buduje się budynki to chce się powiedzieć "co ty wiesz o budowaniu?"
Proponuję aby Pan TB pojechał na wyspy uszczęśliwiać ich swoimi dociepleniami od wewnątrz. Tam jest szerokie pole w tym zakresie. Tylko 80% budynków może pochwalić się wilgocią i grzybem, więc pozostaje jeszcze 20% rynku do uszczęśliwienia:)
Jestem też ciekaw dlaczego w Polsce mówiąc o izolacji cieplnej używa się określenia "izolacja termiczna", które to określenie odnosi się do izolacji pieców przemysłowych różnego rodzaju oraz instalacji np. parowych itp. Tyle na dzisiaj.
Pozdrawiam.
_Bob Budowniczy_

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 gru 2007, 10:02

Czy Pan słyszał o 70kWh/m2 rocznie! Co z wilgocią króra jest przy ociepleniach zewnętrznych? Ile kosztuje ogrzanie fundamentów? Podziwiam merytorykę wypowiedzi!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 gru 2007, 10:05

Panie Bob... przez 10 lat (90'-00') samotnie propagowałem rekuperatory... i się udało, choć podobnie mnie traktowano. Izolacja w fizyce to termos suchy, gruby i zamknięty a reszta to... pajacowanie!

JBZ

autor: JBZ » 12 gru 2007, 16:34

Panie Brzęczkowski
Istotne pytania zadał Bob-budowniczy w kwestii Pana dążeń. Ja je już mam za sobą. Określiłem Pana jako napędzacza do swego sklepu. I tak zostanie.

Co do ostatniego buńczucznego Pana zawołania! Czyżby dziesiątki a może setki tysięcy specjalistów budownictwa oraz fizyka budowli obejmująca także procesy wymiany ciepła i masy, to PAJACOWANIE?
Czy Panowie profesorowie Ochęduszko, Hobler, Kamler i wielu wielu innych mają się przewrócić w grobie? Czy żyjące autorytety jak prof. Pogorzelski, Kunzel i inni, to PAJACE?

Przyznam, że większego pajaca niż Pan jeszcze nie spotkałem.
Nawet nie będę Pana przekonywać, że przegroda ocieplona od środka zawsze ma większą wilgotność niż z takim samym ociepleniem od zewnątrz, chociaż prawdą jest, że przy wadliwie dobranym ociepleniu od zewnątrz można uzyskać wilgotność jeszcze większą. Tyle, że my specjaliści o tym wiemy i możemy tak zaprojektować ocieplenie, aby w praktyce jego efekty były zgodne z zamierzonymi, a Pan gdybając jak ten prorok, rzuca na lewo i prawo z nieba wziętymi cyframi mającymi świadczyć o Pana racji. Drogi Panie, wskaźniki zapotrzebowania domów na energię się oblicza, a nie zakłada. Zakłady może Pan czynić w Totku. Tutaj się liczy. Pan nie policzy, bo jest analfabetą budowlanym. I to bez obrazy! Każdy samouk jest tylko samoukiem.

Jerzy Zembrowski
BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
Ostatnio zmieniony 12 gru 2007, 16:55 przez JBZ, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 gru 2007, 16:49

Jak zwykle jest Pan w błędzie. Od lat nie sprzedaję izolacji!!
A fizyka jest jedna niezależna od tytułów! Podobnie jak koszt utrzymania ciepłego fundamentu!!! Zatrzymał się Pan na domach zużywających powyżej 120kWh/m2 rocznie nic Pana nie ruszy. A to że akcyzy, ceny nośników, przepisy itp zmuszą wszystkich do E<70 kWh/m2 rocznie to pewne. Jestem więc spokojny, że i Pan zrozumie co to jest izolacja i do czego służy!


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów