Pytanie na dachu: czy powinienem naprawić, czy wymienić?

Firma Blachy Pruszyński została założona w 1985 roku. Jej dynamiczny rozwój w Polsce i Europie na rynku stalowych lekkich obudów – pokryć/przekryć dachowych oraz elewacji sprawił, że obecnie stoi na czele Grupy Pruszyński.

Moderator: Blachy Pruszyński

WojinRina
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 wrz 2021, 11:17
Pytanie na dachu: czy powinienem naprawić, czy wymienić?

autor: WojinRina » 14 wrz 2021, 11:44

Czy to prawda, że ​​większość nowych dachów może wytrzymać ponad 20 lat?

Czy w ciągu tych 20 lat jest to coś w rodzaju braku napraw przez pierwsze 10 lat, a potem jakieś naprawy potrzebne co kilka lat w kolejnych 10 latach?

Nowy właściciel domu tutaj… i wygląda na to, że dachy to branża, którą dekarze mają reputację, że należy ją wymienić, gdy nadal działa, więc najpierw192.168.0.1 router login 192.168.1.1
chcę uzyskać wgląd…

Mam stosunkowo stary dach i zastanawiam się, czy powinienem wymienić całość, jeśli muszę wydać 200 zł + rocznie na sprawdzenie?

Dziękuję!

Awatar użytkownika
Blachy Pruszyński
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 604
Rejestracja: 26 sie 2019, 11:55
Lokalizacja: Sokołów
Kontaktowanie:
Re: Pytanie na dachu: czy powinienem naprawić, czy wymienić?

autor: Blachy Pruszyński » 20 wrz 2021, 15:15

Dzień dobry,

To czy stary dach wytrzyma 10, czy 20 lat, czy więcej zależy od aktualnego stanu więźby dachowej, a nie samej blachodachówki. Stan jej musi ocenić doświadczony fachowiec, cieśla lub dekarz.

Jeśli stan więźby dachowej jest odpowiedni to tak naprawdę oprócz okresowej konserwacji, przeglądu dachu nie ma żadnych zaleceń co, w kolejnych latach należy wykonywać. Należy kontrolować stan zamocowania obróbek, rynien, stan powłoki lakierniczej, itp. W przypadku zauważonych wad, należy reagować.

Na najlepsze powłoki udzielamy gwarancji do 50lat, tak więc blachodachówki to produkty na więcej niż 10 czy 20 lat.

Poniżej zalecenia Blachy Pruszyński dotyczące konserwacji i mycia.

Konserwacja i mycie

✔ W celu przedłużenia okresu trwałości dachów i elewacji wykonanych z blach powlekanych należy regularnie je kontrolować i konserwować.

✔ Przegląd - Raz w roku (najlepiej wiosną) należy dokonać przeglądu dachu/elewacji w celu wczesnego wykrycia ewentualnych uszkodzeń.

✔ Czyszczenie blachy - Dachy/elewacje wykonywane z blachy powlekanej wymagają czyszczenia co najmniej raz w roku. Osadzający się na blasze brud może spowodować nierównomierne odbarwianie się koloru (wynik nierównomiernego oddziaływania promieni UV), a także do zmniejszenia odporności na korozję (brud zatrzymuje wilgoć na blasze stopniowo ją uszkadzając). Zabrudzone i poplamione miejsca mogą być czyszczone przy pomocy miękkiej szczotki i wody (temp. max. 60°C). Jeśli jest to konieczne dopuszcza się dodanie do wody łagodnego detergentu (pH 6÷7, max. 10% roztwór). Do czyszczenia może być także użyta woda pod ciśnieniem (max. 100 bar), jednakże strumień wody nie może być stosowany zbyt blisko powierzchni arkusza (min. 30 cm), a także nie może być skierowany prostopadle do powierzchni . Przy łącznikach strumień wody powinien być skierowany ku dołowi tak, aby uniknąć wnikania wody pod ciśnieniem w szczeliny wokół łączników. Ze starymi powłokami należy obchodzić się z wyjątkową ostrożnością. Mycie należy przeprowadzać od góry ku dołowi i zawsze oczyszczone miejsce należy niezwłocznie dokładnie opłukać czystą wodą.

✔ Nie wolno stosować proszków do szorowania, rozpuszczalników nitro, roztworów chlorowych, aromatycznych środków, jak również środków zawierających salmiak (chlorek amonu) lub sole sodowe.

✔ Uszkodzenia - Naprawianie ewentualnych uszkodzeń w trakcie trwania okresu gwarancji powinno być konsultowane z Wykonawcą dachu/elewacji i może być wykonywane tylko za jego aprobatą. Naprawa szkód na małych powierzchniach odbywa się przy pomocy lakierów do napraw, schnących na powietrzu. Malowanie dużych powierzchni jest z zasady możliwe tylko za pomocą specjalnych farb przemysłowych dostosowanych do renowacji pokryć. Powierzchnię do malowania należy ograniczyć tylko do miejsc tego wymagających (zadrapania do warstwy metalu, ogniska korozji itp.). Przygotowanie powierzchni do malowania należy wykonać wg ogólnie przyjętych zasad. Należy zawsze dokładnie usunąć wszelkie ślady korozji - najlepiej za pomocą specjalnych szczotek lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie trzeba naprawianą powierzchnię dokładnie odpylić, odtłuścić i oczyścić. Do odtłuszczenia powierzchni można użyć benzyny ekstrakcyjnej lub wody z dodatkiem środków powierzchniowo-czynnych (najlepiej z dodatkiem 1-2% roztworu amoniaku). Naprawiane strefy mogą wykazywać różnice w kolorze w porównaniu z oryginalnymi kolorami blach z powodu naturalnego oddziaływania zjawisk atmosferycznych (starzenie się lakieru pod wpływem działania promieniowania UV).

✔ Nie wolno stosować blach stalowych powlekanych organicznie w:
- środowisku o stałym kontakcie z wodą o dużym stopniu zasolenia,
- kontakcie z chemią budowlaną, w tym beton, tynk, mokre drewno itp.,
- w środowisku narażonym na występowanie agresywnych chemikaliów
- połączeniu z materiałami o innym potencjale elektrochemicznym

UWAGA- W trakcie przeglądu, czyszczenia, konserwacji i napraw należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP.

Firma Pruszyński Sp. z o.o. nie odpowiada za ewentualne wypadki powstałe w wyniku wykonywania powyższych czynności
www: https://pruszynski.com.pl/
facebook:
https://www.facebook.com/blachypruszynski/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/blachypruszynski/
youtube: https://www.youtube.com/channel/UCF3iIEaoo1YZlDVE_xXTcQw/videos


Wróć do „Dachy i elewacje Blachy Pruszyński”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów