Czyszczenie dachu

Firma Blachy Pruszyński została założona w 1985 roku. Jej dynamiczny rozwój w Polsce i Europie na rynku stalowych lekkich obudów – pokryć/przekryć dachowych oraz elewacji sprawił, że obecnie stoi na czele Grupy Pruszyński.

Moderator: Blachy Pruszyński

Marko500
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 wrz 2019, 8:04
Czyszczenie dachu

autor: Marko500 » 07 lip 2022, 13:24

W jaki sposób należy czyścić dach.
Mam na dachu blachodachówkę Optima i chciałbym to zrobić dobrze.
Można prosić o wskazówki?

Awatar użytkownika
Blachy Pruszyński
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 670
Rejestracja: 26 sie 2019, 11:55
Lokalizacja: Sokołów
Kontaktowanie:
Re: Czyszczenie dachu

autor: Blachy Pruszyński » 07 lip 2022, 14:33

Dzień dobry,

Wskazówki dotyczące czyszczenia dachów z blachy dostępne są na stronie firmowej Blachy Pruszyński.
Proszę odwiedzić n/w adres strony internetowej i zapoznać się z informacjami:

=> https://pruszynski.com.pl/czyszczenie-dachow-o-czym-warto-pamietac.php

Konserwacja i mycie

- W celu przedłużenia okresu trwałości dachów i elewacji wykonanych z blach powlekanych należy regularnie je kontrolować i konserwować.
- Przegląd - Raz w roku (najlepiej wiosną) należy dokonać przeglądu dachu/elewacji w celu wczesnego wykrycia ewentualnych uszkodzeń.
- Czyszczenie blachy - Dachy/elewacje wykonywane z blachy powlekanej wymagają czyszczenia co najmniej raz w roku. Osadzający się na blasze brud może spowodować nierównomierne odbarwianie się koloru (wynik nierównomiernego oddziaływania promieni UV), a także do zmniejszenia odporności na korozję (brud zatrzymuje wilgoć na blasze stopniowo ją uszkadzając). Zabrudzone i poplamione miejsca mogą być czyszczone przy pomocy miękkiej szczotki i wody (temp. max. 60°C). Jeśli jest to konieczne dopuszcza się dodanie do wody łagodnego detergentu (pH 6÷7, max. 10% roztwór). Do czyszczenia może być także użyta woda pod ciśnieniem (max. 100 bar), jednakże strumień wody nie może być stosowany zbyt blisko powierzchni arkusza (min. 30 cm), a także nie może być skierowany prostopadle do powierzchni . Przy łącznikach strumień wody powinien być skierowany ku dołowi tak, aby uniknąć wnikania wody pod ciśnieniem w szczeliny wokół łączników. Ze starymi powłokami należy obchodzić się z wyjątkową ostrożnością. Mycie należy przeprowadzać od góry ku dołowi i zawsze oczyszczone miejsce należy niezwłocznie dokładnie opłukać czystą wodą.
- Nie wolno stosować proszków do szorowania, rozpuszczalników nitro, roztworów chlorowych, aromatycznych środków, jak również środków zawierających salmiak (chlorek amonu) lub sole sodowe.
- Uszkodzenia - Naprawianie ewentualnych uszkodzeń w trakcie trwania okresu gwarancji powinno być konsultowane z Wykonawcą dachu/elewacji i może być wykonywane tylko za jego aprobatą. Naprawa szkód na małych powierzchniach odbywa się przy pomocy lakierów do napraw, schnących na powietrzu. Malowanie dużych powierzchni jest z zasady możliwe tylko za pomocą specjalnych farb przemysłowych dostosowanych do renowacji pokryć. Powierzchnię do malowania należy ograniczyć tylko do miejsc tego wymagających (zadrapania do warstwy metalu, ogniska korozji itp.). Przygotowanie powierzchni do malowania należy wykonać wg ogólnie przyjętych zasad. Należy zawsze dokładnie usunąć wszelkie ślady korozji - najlepiej za pomocą specjalnych szczotek lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie trzeba naprawianą powierzchnię dokładnie odpylić, odtłuścić i oczyścić. Do odtłuszczenia powierzchni można użyć benzyny ekstrakcyjnej lub wody z dodatkiem środków powierzchniowo-czynnych (najlepiej z dodatkiem 1-2% roztworu amoniaku). Naprawiane strefy mogą wykazywać różnice w kolorze w porównaniu z oryginalnymi kolorami blach z powodu naturalnego oddziaływania zjawisk atmosferycznych (starzenie się lakieru pod wpływem działania promieniowania UV).
- Nie wolno stosować blach stalowych powlekanych organicznie w:
- środowisku o stałym kontakcie z wodą o dużym stopniu zasolenia,
- kontakcie z chemią budowlaną, w tym beton, tynk, mokre drewno itp.,
- w środowisku narażonym na występowanie agresywnych chemikaliów
- połączeniu z materiałami o innym potencjale elektrochemicznym
- UWAGA- W trakcie przeglądu, czyszczenia, konserwacji i napraw należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP.
www: https://pruszynski.com.pl/
facebook:
https://www.facebook.com/blachypruszynski/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/blachypruszynski/
youtube: https://www.youtube.com/channel/UCF3iIEaoo1YZlDVE_xXTcQw/videos


Wróć do „Dachy i elewacje Blachy Pruszyński”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów