Tynk cementowo-wapienny wykonczenie

Bez materiałów chemii budowlanej nie można wyobrazić sobie żadnych prac budowlanych i remontowych. Wybór materiałów jest ogromny, a ciągle pojawiają się nowe, ciekawe produkty. Jakie materiały zastosować w konkretnym przypadku? Które ułatwią i usprawnią budowę i remont? Czym tynkować, malować, impregnować, kleić, uszczelniać i czyścić?

Moderator: Deitermann

Awatar użytkownika
Steinfass
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 63
Rejestracja: 08 sty 2013, 13:30
Re: Tynk cementowo-wapienny wykonczenie

autor: Steinfass » 05 kwie 2013, 10:26

Wszystko zależy co jest w tej ścianie, bo gładź możesz położyć i nie powinno być problemu dopóty ściana jest sucha wewnątrz. Niestety jak łapała wilgoć przez x lat, to może Ci tę gładź wywalić na jesień, albo po zimie.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Tynk cementowo-wapienny wykonczenie

autor: Enerbau » 07 kwie 2013, 2:54

Nie lepiej jest ściany tapetować, zamiast wykonywać drogie gładzie szpachlowe? Tapeta Raufaser nadaje się na wszystkie podłoża i można ją wielokrotnie malować. Gładzie wyglądaja dobrze w muzeum albo prosektorium. W mieszkaniach wierci się otwory, wbija gwoździe, koty drapią ściany, a na gładziach to wszystko bardzo dobrze widać. Dziury w tapecie można niezauważalnie zamknąć szpachlą akrylową i prawie nic nie widać, a gładzie można na nowo kłaść. O zakresie prac związanych z kładzeniem gładzi i połączonym z tym zapyleniem nawet nie wspominam.

konkret2
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 839
Rejestracja: 07 sty 2012, 19:01
Re: Tynk cementowo-wapienny wykonczenie

autor: konkret2 » 07 kwie 2013, 6:31

Enerbau pisze:Nie lepiej jest ściany tapetować, zamiast wykonywać drogie gładzie szpachlowe? Tapeta Raufaser nadaje się na wszystkie podłoża i można ją wielokrotnie malować. Gładzie wyglądaja dobrze w muzeum albo prosektorium. W mieszkaniach wierci się otwory, wbija gwoździe, koty drapią ściany, a na gładziach to wszystko bardzo dobrze widać. Dziury w tapecie można niezauważalnie zamknąć szpachlą akrylową i prawie nic nie widać, a gładzie można na nowo kłaść. O zakresie prac związanych z kładzeniem gładzi i połączonym z tym zapyleniem nawet nie wspominam.


1. Pod tapetę również trzeba mieć przeszpachlowaną powierzchnię, może nie 3 ale 2 warstwy gipsu są konieczne, szczególnie jeśli chodzi o gładkie tapety.
2. Dziury w gładzi też da się zamknąć masą akrylową i nic nie widać. Jedynie może widać różnicę w odcieniu przy punktowym malowaniu. Przy malowaniu całej ściany nic nie widać, czego nie można powiedzieć o zreperowanej tapecie.
3. Zapylenie jest tylko podczas szlifowania ale tylko w jednym pomieszczeniu, szczelnie obklejone, z odkurzaczem wewnątrz nie wydostaje się do innych pomieszczeń.
4. Gładź można również wielokrotnie malować.


Tapeta to
1.2 warstwy gipsu,
2. delikatne szlifowanie,
3.gruntownie,
4.tapetowanie
5.malowanie

Gładź to
1. 3 warstwy gipsu
2.szlifowanie
3. gruntowanie
4. malowanie

Cenowo wyjdzie podobnie bo dochodzi koszt tapety, kleju itp.

Na gładź zawsze można położyć tapetę a na tapetę już raczej nie( choć widziałem juz specjalistów od gipsowania tapet, he:)


No chyba, że tapetuje się na goły tynk, dobrej jakości ale to tylko tapeta z fakturą. Gładkie tapety dają efekt tylko na gładkiej powierzchni.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Tynk cementowo-wapienny wykonczenie

autor: Enerbau » 07 kwie 2013, 12:51

Właśnie tapetę strukturalną miałem na myśli (Raufaser) Podaję link do strony gdzie można na ten temat znaleźć więcej informacji http://www.erfurt.com/cms/index.php?id=1167&L=3
Miałem niedawno nieprzyjemność skrobania ścian i gładzi ze starej farby. Nie chciałbym czegoś takiego robić jeszcze raz. Tabetę się nawilża wodą i sama schodzi, a stara farba z gładzią miejscami sama odpadała, a miejscami trzeba było się nieżle naskrobać. Później oczywiście było szpachlowanie uszkodzonego tynku :cry:

michalsluzalek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2013, 15:27
Lokalizacja: Myszków
Re: Tynk cementowo-wapienny wykonczenie

autor: michalsluzalek » 20 lis 2013, 15:34

Farby Kabe pisze:Wszystko zależy od oczekiwanego efektu dekoracyjnego, przeznaczenia pomieszczeń, stanu technicznego podłoża i wielkości budżetu na ten cel. Nie znając szczegółów możemy polecić kilka rozwiązań. Do malowania istniejącego tynku cementowo-wapiennego produkt AQUATEX bez gruntowania, do wyrównania szpachlowania i malowania tynku cementowo-wapiennego produkt PROFINISZ + AQUATEX, do nałożenie tynku cienkowarstwowego i malowanie farbą z efektem laserunku Grunt NOVALIT GT, NOVALIT T modelowany, PROLATEX, LAZUR W.


Z tego co ja się orientuję to aby zachować wszystkie parametry ściany, która ma oddychać należy :

1.Tynk cem-wap. czyścimy papierem ściernym
2. Ewentualne poważniejsze rysy, spękania uzupełniemy Mas Masą lub innym preparatem na bazie minerałów - a nie gipsu.
3. Gruntujemy preparatem Aqualit Kabe.
4. Malujemy preparatem Aquatex Kabe.

i gotowe.

Ściana zachowuje wszystkie parametry ściany, która oddycha. Inne grunty Kabe tworzą niestety powłokę nieprzepuszczalną.

PZDR.MS
Michał S.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Tynk cementowo-wapienny wykonczenie

autor: Enerbau » 20 lis 2013, 18:16

Panowie, ściany nie oddychają. Mogą być tylko dyfuzyjnie otwarte, bądź zamknięte :!:


Wróć do „Chemia budowlana”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów