Nowoczesny i Ekonomiczny dom

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o certyfikatach energetycznych, w jakim celu są wykonywane, gdzie i do kogo zgłosić się w tej sprawie oraz jakie są regulacje prawne, to zapraszamy do tej sekcji.

Moderator: konsultant BuildDesk

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Indiana » 26 sty 2010, 19:26

Dziękuję za jakakolwiek odpowiedź, ale czy zwrócił Pan może uwagę, że po pierwsze system przeznaczony jest dla cieplejszego klimatu, natomiast występują tu silne mostki typu IF5 (strop/ściana zewnętrzna) o współczynniku Psi =0,65? Tutaj powstałby w polskich warunkach klimatycznych grzyb! We Francji jest to po prostu tanie budowanie, niezagrożone problemami z wilgocią.

Ciekawe, dlaczego ten system nie jest proponowany w Polsce - gdyby był taki hiper-super to każdy producent miałby coś takiego w ofercie.

Tym bardziej, skoro skombinował już Pan z netu jakąś ulotkę taniego systemu, proszę o wyliczenie strat ciepła przez przegrody :wink:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 sty 2010, 19:58

wrócił Pan może uwagę, że po pierwsze system przeznaczony jest dla cieplejszego klimatu

Dla zimniejszego. To głównie alpy i lodowce. Podobnie budują w Skandynawii.
tu silne mostki typu IF5 (strop/ściana zewnętrzna)

Nidgy takowych nie spotkałem . Chyba, że się zostawi je specjalnie.
niezagrożone problemami z wilgocią.

Izolację od środka robi się by nie było problemów z wilgocią. Proszę poczytać to czy inne fora i znaleźć wilgoć w ścianie prze paroizolacji!!!.
Ciekawe, dlaczego ten system nie jest proponowany w Polsce
Oj to nader oczywiste. Skuteczna izolacja wyklucza centralne systemy ogrzewania... gaz pompy ciepła ,solary...

O ciepłym klimacie we Francji na tym forum

Te brednie sam se czytaj, Ja tu jestem to wiem jaka jest pogoda na codzien. I w styczniu mroz byl do -7° C. A dzis jest +4°C.

A z Twoich bzdur wynika ze ma byc 11°C, chyba w afryce.

Jak chcesz doradzic to dowiedz sie dokladniej potem pisz.

Przewaznie jak docieplaja mieszkania lub budynki to plyty ze styropianem, lub wata sa klejone wewnatrz na sciany zewnetrzne.

Jezeli chodzi o ogrzewanie to prawie wszedzie jest robiona instalacja elektryczna na wszystko, piec gazowy jest demontowany i robiona jest elektryczne ogrzewanie wody, grzejniki elektryczne, kuchenki elektryczne.

Prawie wszystko jest na prad.

zibi_23_83
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2010, 0:27
Lokalizacja: andrychów
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: zibi_23_83 » 26 sty 2010, 20:48

Panowie jesli chodzi o ocieplanie od srodka to nie jest mi obce gdyz instaluje płyty gipsowe w firmie w anglii od 5 lat. Ale zdecydowalismy wrucic do polski kupilismy działke i planujemy budowac dom, z tad ten temat "nowoczesny i ekonomiczny" . A jesli o to ocieplanie od srodka to stosujemy płyty z naklejanym steropianem ale tylko w biurach nie domach i to gdy jest to remont starszego budynku, a ocieplenie od zewnatrz nie wchodzi w gre. Ineresuje mnie jednak w jaki sposób pustak (przy ociepleniu od środka) jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi ?? I co z madiami które sa w scianie lub miedzy izolacja a sciana a temperatura powietrza na zewnatrz wynosi -20 ?? Pozdrawiam

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Indiana » 26 sty 2010, 22:34

A co ma niby być z mediami przed warstwą izolacji? Zamarzają po prostu, w poprzedniej pracy pracowałem w firmie instalacyjnej i takie sprawy (zamarznięcie wody nawet w rurach CO znajdujących się w ścianach docieplanych od środka) to norma - wiele razy chłopaki jeździli do tego typu tematów. Ale to świetna rzecz, sporo ludzi ma dzięki temu pracę, zimą niewiele się robi w branży budowlanej, więc instalatorzy naprawiają pęknięte rurki, potem regipsiarze i malarze kasują swoje kilka k, słowem każdy zarabia na mądrym inwestorze z wełną w środku :wink:

I rzeczywiście, potwierdzam że ani razu nie spotkałem mieszkania z ociepleniem od środka - wyłącznie biura, lub stare budynki.

Widocznie "zmowa monopoli, cyklistów i pana Stasia instalatora" powoduje, że tak genialnie "prosty, tani i skuteczny" system ocieplania nie może jakoś zaistnieć w Polsce :wink:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2010, 4:27

Może w tych domach, które nie były izolowane - ocieplenie od zewnątrz nie jest izolacją- ktoś chciał zamontować stary centralny system ogrzewania. Panie Indiana, chęć montowania starych energochłonnych systemów wiele wyjaśnia, prawda!? Nie zauważa Pan powiązania: kto się nie zna na współczesnych systemach ogrzewania też jest przeciwnikiem izolacji i energooszczędności.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Indiana » 27 sty 2010, 9:12

Genialne stwierdzenie - wszystkiemu winni są "cykliści, instalatorzy, rząd, masoni" i wszyscy inwestorzy którzy jakoś jak ognia wystrzegają się "nowoczesnych" systemów grzewczych - czyli opartych na elektrycznym ogrzewaniu. Przypomnę, że te "nowoczesne systemy grzewcze" były dość masowo wykorzystywane za komuny - wtedy prąd po pierwsze był tani, po drugie co drugi gospodarz miał lewy przyłącz i można było sobie grzać do woli.
Więc proszę nie pisać o nowoczesności mówiąc o starym jak świat systemie grzewczym.

Nic dziwnego, że w Anglii większość domów ogrzewanych jest elektrycznie - przy cieplejszym klimacie i 10x wyższych zarobkach nie opłaca się wykonywać żadnych centralnych układów, ale jest to spowodowane ekonomią.
Po prostu, gdyby miesięczne ogrzewanie kosztowało mnie 4 000 zł, ale byłoby to 10% moich zarobków, to też wstawiłbym sobie ogrzewanie elektryczne - najwygodniejsze - i miał resztę patentów gdzieś.
Natomiast w Polsce, gdzie miesięczny koszt ogrzania prądem przeciętnego domu czy mieszkania potrafi znacznie przekroczyć średnią krajową (a sporo ludzi nie zarabia "średniej" czyli ok. 3k, tylko 1000 zł) , system ogrzewania elektrycznego się nie przyjmuje! Najpierw należy promować wentylację z odzyskiem ciepła, ponieważ w dobrze docieplonym (czyli tradycyjnie, od zewnątrz) domu to wentylacją traci się od 50-70% ciepła. Bez tego promowanie ogrzewania prądem jest szkodnictwem.

Wciska pan ludziom ciemnotę, że wywalenie od środka 50 cm styropianu pozwoli tanio sobie grzać prądem, jest dość śmieszne dla normalnie myślącego użytkownika domu - większość np. łazienek ma 2 m szerokości, więc dowalenie od środka 2x50 cm czyli metra styropianu + regips spowoduje, że w łazience zmieści się co najwyżej kibel :lol:

Dlatego 90% inwestorów ociepla od zewnątrz, nie zmniejszając o kilkadziesiąt % rozmiarów swojego domu, a pozostałe 10% w ogóle nie ociepla z braku kasy.

Pewnie za 10 lat, w miarę bogacenia się społeczeństwa i po wybudowaniu elektrowni jądrowych, ogrzewanie elektryczne może coś tam zyskać na popularności. Na razie system energetyczny jedzie na krawędzi wydajności, więc państwo maksymalnie zachęca do unikania zużycia prądu - raz przez wielokrotnie wyższą cenę kWh niż z innych źródeł, dwa przez współczynnik Wi=3 na charakterystyce energetycznej. Kwestią czasu jest, gdy każdy nowo budowany dom będzie musiał spełnić wymagane EP - a w takim układzie żaden dom zużywający choćby 50 kWh/m2 nie dostanie pozwolenia na budowę, o ile będzie grzany prądem.
Na razie

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2010, 10:13

Genialne stwierdzenie - wszystkiemu winni są "cykliści, instalatorzy, rząd, masoni"

Winni są niedouczeni. Nic ponad to nie napisałem. jak ktoś nie zna tematu tu się go boi.
wszyscy inwestorzy którzy jakoś jak ognia wystrzegają się "nowoczesnych" systemów grzewczych

Proszę nie przesadzać, Pan to nie wszyscy. A straszących inwestorów wysokimi rachunkami w domach izolowanych (15kWh/m2 rocznie ) nie brakuje.
przy cieplejszym klimacie i 10x wyższych zarobkach

Szkoda, że nie potrafi Pan liczyć tylko straszyć. Dom izolowany nie ma prawa zużywać ponad 30 kWh/m2 rocznie. Czy Pan uważa, ze nie wolno domów izolować by Pana teorie miały uzasadnienie.
Pan sobie wierzy dalej w 109 % sprawności w izolację termiczną za odbiornikiem, w zalety małego oporu dyfuzyjnego od wewnątrz, w cienką izolacje termiczną. Na pisałem "wierzył" bo to z nauką i wiedzą nie ma nic wspólnego!!!!

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Indiana » 27 sty 2010, 13:09

:D
Proszę wstawić bilans strat ciepła domu ocieplanego od środka.
Nie potrafi Pan nawet najprostszej rzeczy przeliczyć, wtyka tylko bzdury o wykładaniu chałup od środka 50 cm wełny, i co post zmniejsz zużycie energii - najpierw 50 kWh/m2, potem 30, teraz 15.

Chcę najprostszy bilans cieplny, każdy najtępszy student dowolnej uczelni technicznej potrafi coś takiego zrobić. A pan mieni się "specem" - proszę więc o konkrety, a nie bzdurne ulotki jakichś dziwnych systemów i to jeszcze po francusku :wink:


tomma
Aktywny
Aktywny
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2008, 20:11
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: tomma » 27 sty 2010, 15:34

nie wiem jak z pozostałymi linkami, ale ten do fermacella jest archiwalny,zresztą takie bicie piany..., ZERO konkretów, aż się odechciewa czytać .

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2010, 15:46

Może to i nudne, ale cóż... jeszcze dziś są tacy co izolację umieszczają za odbiornikiem ciepła, nie zabezpieczają przed wilgocią, robią centralne ogrzewanie. Nic na nich nie działa nawet rachunki odpowiadające ponad 100kWh/m2 . Trzeba więc powtarzać.
Nawet są tacy co
Chcę najprostszy bilans cieplny

No ale jak ktoś ma 109% sprawność umysłu to może... ja przy tylu niewiadomych wolę licznik od liczydła.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Indiana » 27 sty 2010, 15:52

Ja też muszę odpuścić, nie da się dyskutować na takim poziomie....
Zero konkretów, jedynie jakieś linki nie na temat, ale z drugiej strony dziwię się, ile można bezsensownie tracić energii na wypisywanie tego typu farmazonów o 15 kWh/m2. Nie dziwię się, że z całego forum już wszyscy doświadczeni użytkownicy przestali dyskutować z TB, mnie tam bawi taka dyskusja od czasu do czasu, ale też właśnie się znudziłem prostowaniem bzdur - w kółko to samo, ileż można.
Nie ma sensu dyskutować, tym bardziej że każdy czytający dowolny temat z TB w roli głównej chyba potrafi sobie wyrobić własne zdanie na temat wpisywanych tam głupot.
Dziwne tylko, że z pół roku TB nie poruszał tematu (może przeoczyłem?), "fundamentem ucieka 500 kWh/mb". Czyżby coś tam powoluteńku docierało ?
:wink:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2010, 20:16

Ależ Szanowny Panie nikt z Panem nie dyskutuje!!!. Po co takie komplementowanie się. Przy Pana wiedzy 15kW/m2 rocznie to abstrakcja. Nie rozumie Pan fizyki, nic Pan nie ma wspólnego z izolacją. Mało tego po tych 109 % i 10,4 kWh z gazu dzięki piecowi -powiem Panu, że Pan nawet na politechnice nie był. Takich bzdur nawet Pan HenoK nie pisze.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: Indiana » 27 sty 2010, 22:21

Akurat skończyłem i to z wyróżnieniem dwie wyższe uczelnie, a ciągle się doszkalam :)
Natomiast po Pana stylu pisania i poziomie wiedzy sądzę, że w najlepszym wypadku wylali szanownego pana góra po pierwszym półroczu - no jak na każde pytanie wali pan te same bzdety o fundamencie - to się wcale nie dziwię :lol: :lol:

Ale też zauważam jakiś postęp - jak dyskutujemy od dwóch lat, na początku bronił Pan jak niepodległości stwierdzenia, że "fundament = 500 kWh/mb".
Jest to tak totalną bzdurą, że nawet Pan w końcu wziął kalkulator, przemnożył 40m x 500kWh i po roku zaprzestał wypisywać te bzdury.
Czyli jednak systematyczne ładowanie wiedzy łopatą daje jakiś mizerny efekt.

Szkoda tylko, że w tym tempie uczenia się zrozumie Pan zasadę działania kotła kondensacyjnego najwcześniej za jakieś 20 lat, o ile w ogóle, bo to już termodynamika - pasuje mieć jakieś pojęcie...

Tyle że do tego czasu zmienią normę liczenia sprawności na uwzględniającą ciepło spalania - i wtedy będziemy mieli kotły kondensacyjne o sprawności 98% = a to już chyba każdy skuma :lol: :lol: :lol:

gego
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2010, 0:35
Lokalizacja: Sosnowiec
Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

autor: gego » 28 sty 2010, 1:12

Witam,
Kto to jest TB.
Przeleciałem pobieżnie Waszą wymianę zdań i...., proszę admina o przyjrzenie sie wypowiedziom TB.

Pozdr. G.

P.S.

Na marginesie proszę o info na temat wykorzystania systemu klima typu split do ogrzewania, tzn w jakich warunkach "to" działa, bez użycia grzałki? Do jakich warunków temp. zew. pracuje jako pompa ciepła?


Wróć do „Certyfikaty energetyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów