Uprawnienia budowlane+jakie studia

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

1985
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2008, 17:21
Lokalizacja: Wrocław

autor: 1985 » 24 maja 2008, 21:07

to nie mogę zadnych uprawnień zrobic?A co z konstrukcyjno-budowalnanmi w ograniczonym zakresie?Z góry dziekuje za odpowiedz.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 24 maja 2008, 21:35

Kolego JBZ - nie rozpędzajmy się tak.

Możesz robić uprawnienia projektowe w ograniczonym zakresie

ZAŁĄCZNIK Nr 1 do
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA
z dnia 28 kwietnia 2006 r.
w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
(Dz. U. z dnia 16 maja 2006 r.)
Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych
1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń - ukończone studia magisterskie na kierunku inżynieria środowiska (O).
2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie - ukończone studia zawodowe na kierunku inżynieria środowiska (O) lub wykształcenie wyższe na kierunku:
1) budownictwo (P);
2) energetyka (P).

Pozdrawiam.

JBZ

autor: JBZ » 25 maja 2008, 11:41

Niby tak, chociaż gdybym był ministrem, skasowałbym natychmiast fikcje w postaci ograniczonych zakresów. Albo się jest specjalistą, albo nie. Te ograniczone zakresy, to pozostałość poprzedniej epoki, gdzie już technikum pozwalało uzyskiwać uprawnienia.
O trybie udzielania uprawnień już nie wspomnę.
Może wsadzę kij w mrowisko, ale z aktualnie posiadających uprawnienia wykonawcze, 80% nie zdałoby dzisiaj porządnych egzaminów - podobnie wśród projektantów. Powiem więcej, 99% zrealizowanych obiektów budowlanych posiada większe lub średniej klasy błędy zarówno projektowe, jak i wykonawcze.

W końcu jakiś rząd powinien sobie postawić generalne pytanie: Polsce zależy na tworzeniu rzeszy niedouczonych inżynierów czy niezawodnego budownictwa?

Albo potrafi się zaprojektować konstrukcyjnie każdy element: od schodków czy murka ogrodzenia do mostu, albo nie. Albo się potrafi zaprojektować każdą instalację: od wodociągowej po klimatyzacyjną, albo nie. Co to znaczy w ograniczonym zakresie? A lekarz to też jeden może leczyć w ograniczonym zakresie, a inny w pełnym?
Czas skończyć z paranoją. Nieprawdaż?

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 25 maja 2008, 13:23

Prawda, niestety przykra. Zgadzam się że osoby posiadające uprawnienia dostane w "ramach zasług" w tym momencie cienko by piszczały na egzaminie, ale cóż póki co mamy takie prawo jakie mamy. Dobrze że teraz są egzaminy ale i tak sposób w jaki co poniektórzy odbywają "praktyki" mnie przeraża. Przykład z życia - na kursie przygotowawczym do egzaminu na uprawnienia kiedy była mowa o instalacjach i wykładowca rzucił na ścianę rurę opisaną DN50 wstaje klient, w gajerku (typowy przedstawiciel handlowy) i pyta się co to jest DN50 - nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać. A potem tacy ludzie jakoś się przewiną przez egzamin a potem mamy to co mamy.
Pozdrawiam.

Aedifico
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2008, 11:06
Lokalizacja: Wrocław

autor: Aedifico » 23 wrz 2008, 11:53

komarr pisze:wystarczy mgr i praktyka (projektowanie lub funkcja kierownicza na budowie pod nadzorem osoby uprawnionej).

Składasz wniosek, przedstawiasz dyplom, przedstawiasz udokumentowaną praktykę, "Szanowna Izba Architektów lub inzynierów budownictwa ustala czy Twoja specjalizacja jest zgodna.
Płacisz wpisowe, zdajesz egzamin w dwóch etapach, pisemny i ustny ze znajomości procesu budowlanego i umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

Powodzenia.


To jest oczywiście nieprawda.

Podyplomowych studiów budowlanych nie ma.


Nie można zdobyć uprawnień bez kierunku pokrewnego.

Na szczęście.
Who Dares Wins

blus brothers
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 mar 2009, 23:29
Lokalizacja: z tamtad

autor: blus brothers » 18 mar 2009, 23:42

UPRAWNIENIA BUDOWLANE TO JEST JEDNA WIELKA FIKCJA!!!
Zebrało sie TWA budowlańców i mysli że jest najmądrzejsze na świecie.
Odp... la takie babole że strach myśleć, ale ma papier. Mając uprawnienia może projektować rzeczy o których nie ma pojęcia!!! Powinni to rozpędzić na 4 strony świata i dawać uprawnienia ludziskom którzy wiedzą co robią.
egzaminy na uprawnienia są przecież śmieszne. Wystarczy znać pare przepisów bez pojęcia o technicznej stronie zawodu i jest OK. FARSA!!!
Super Budowlańcy super

jacekh
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 wrz 2010, 13:53
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: jacekh » 03 wrz 2010, 14:26

co do uprawnien PB znowelizowane jest jednoznaczne trzeba tylko przeczytac i zrozumiec
czytalem wszystkie wpisy ( niewiele ich) dlatego tylko dopisze ze
jesli ktos lubi pracowac w ciagłej delegacji ciagłym stresie i z ciagle niezadowolonym inwestorem i ciagle niezadowolonymi po drodze wszystkimi swietymi to niech sie pcha na kierownika budowy zazwyczaj ujebanego po kolana albo w pyle albo w blocie ( nie mam na mysli takich ktorzy nie maja pojecia o budowaniu bo ci zazwyczaj tona w papierach i nie wychodza na budowe zeby nie music cos powiedziec - oni maja albo dobrego majstra albo brygadziste sa tez tacy ale maja uprawnienia i tylko utrudniaja zycie najczesciej podwykonawcą )
A ktory kierownik budowy ma czas na sprawdzenie projektu ewntualne wstrzymanie budowy , ktoremu na to pozwoli : harmonogram budowy , inwestor , szef firmy i czas oczywiscie , zazwyczaj na budowe wchodzi sie z marszu , zanim zapaoznasz sie z projektem juz ustawisz zapotrzebowanie na sprzet ludzi materialy itd
a po kilkunastu latach pracy na budowie albo jest alkocholikiem albo takiem "aptekarzem" ze nikt go nie chce zatrudnic
no i to takie wielkie hallo uprawnienia budowlane
jacekh

jacekh
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 wrz 2010, 13:53
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: jacekh » 03 wrz 2010, 14:39

jeszcze kilka słow
moj kolega starszy kilka lat skonczyl Studimu budownictwa ogolnego , podobnie i ja
on ma uprawnienia nieograniczone do wykonastwa i projektowania ,
ja mam organiczone do wykonastwa po 5 latach praktyki na budowach bardzo duzych obiektow i zdaniu egzaminu , o projektowaniu nie ma mowy , nawet mysiej norki
ta sama szkola inne uprawnienia
chyba powinno sie ksztalcic inaczej konstruktorow inaczej wykonawcow
dlaczego?
pisalem o tym juz
jacekh

inzynieria_bud
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 maja 2014, 11:46
Kontaktowanie:
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: inzynieria_bud » 06 maja 2014, 11:54

Na stronie http://uprawnieniabudowlane.pl/wyksztal ... dowlanych/ znajdziesz wykaz kierunków wraz z wymaganym wykształceniem dla każdej specjalności

Szeregowy30
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 26 paź 2017, 11:53
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: Szeregowy30 » 22 sty 2018, 15:45

Bardzo dobrą uczelnie znajdziesz w Gdańsku a tu masz namiar na stronę ibd.pl/ibd-mba/ mają konkurencyjną ofertę, dzięki różnorodności kierunków i spacjalizacji a także współpracy z rynkami zagranicznymi, możliwości rozwoju i nauki języka a także ciekawe programy dla firm.

Tomek320
Aktywny
Aktywny
Posty: 170
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:44
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: Tomek320 » 28 cze 2018, 11:58

Mi też się wydaje, że w tej sytuacji może to zrobić. Ja też się nad tym zastanawiałem bo mam podobne wykształcenie. Stwierdziłem jednak, że pójdę na zarządzanie sprzedażą studia podyplomowe. Znalazłem całkiem fajną ofertę na WSE w Krakowie i będę próbować swoich sił od października :) Gdyby ktoś chciał do mnie dołączyć to tutaj http://www.podyplomowe.wse.krakow.pl/zarzadzanie-sprzedaza jest więcej informacji o tych studiach.

jacekmogliwia
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 370
Rejestracja: 16 lis 2017, 10:30
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: jacekmogliwia » 30 lip 2018, 22:51

Jesteście zadowoleni z waszych wyborów? Syn sąsiadki się nad studiami wyższymi na WSB /rekrutacja.wsb.edu.pl Myślicie, że warto? Jak wygląda wasza praca, jesteście zadowoleni?

chopper
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 12 sie 2016, 19:03
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: chopper » 22 sie 2018, 19:06

Wybór studiów ma duże znaczenie na to czym będziemy zajmować się w przyszłości, wybierając je trzeba dobrze pomyśleć nad tym co chcemy robić, dla niezdecydowanych podsyłam blog http://www.blubry.pl/kredyt-hipoteczny-dla-firm/ z nim może będzie wam łatwiej je wybrać.

insomnia
Aktywny
Aktywny
Posty: 236
Rejestracja: 09 mar 2015, 13:10
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: insomnia » 18 paź 2018, 17:00

Zerknij sobie na opinie o warszawskich uczelniach https://1procentnadziei.pl/opinie-maja-uczelnie-warszawie/ być może tam podejmiesz studia. Generalnie gdziekolwiek pójdziesz warto po prostu sobie wcześniej o uczelni poczytać i wiedzieć czego się spodziewać.
Studia budowlane to poważna sprawa więc na pewno przyda Ci się trochę informacji na ten temat.
i am who i am

zenonzawodowiec
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2018, 21:07
Re: uprawnienia budowlane+jakie studia

autor: zenonzawodowiec » 08 lis 2018, 11:18

Z tego co ja slyszalem to wielu ludzi w budowlance sie po prostu szybko nudzi. Przeciez ile mozna robic to samo kazdego dnia. Na szczescie mozna tez posiadajac takie wyksztalcenie podjac jakas edukacje oparta o doswiadczenie ktore sie zdobylo pracujac w branzy. Mam tutaj na mysli zostanie chociazby dekoratorem wnetrz - mozna szerzej o tym poczytac w tym wpisie https://zak.edu.pl/aktualnosci/11175-de ... ezc-prace- Jesli do tego sie zlozy, ze lubimy pracowac z ludzmi to bedziemy w siodmym niebie. Na tym stanowisku trzeba wszystko dokladnie obgadac z klientem wiec wyjazdy "w teren" nie beda nam obce. Najwazniejsze jest czerpac satysfakcje ze swojej pracy .. wiedzac ze komus sie bardzo pomaga - takie wlasnie odnosze wrazenie od dawna.


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów