Budowa domu

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Awatar użytkownika
KarolKaczmarczyk
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 17 lis 2016, 13:12
Re: Budowa domu

autor: KarolKaczmarczyk » 20 mar 2017, 12:28

Mój ojciec buduje domy od 10 lat - w Polsce murowane, potem w Skandynawii już w różnych nowych technologiach. Ile razy skarżył się, że od jakiegoś studenciaka dostał takie plany, że okna by się nie domykały... Teraz ja się buduję z ItoDesign i póki co jesteśmy zadowoleni - jeździliśmy nawet na budowę patrzeć kto i co tam robi, jak to wygląda na początkowym etapie. Także no wiadomo - firmę trzeba zweryfikować. Coś z polecenia, coś z doświadczenia, w końcu od tego te firmy są, żeby nam budować. Ja tę co wybrałem polecam :)

Despero
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 19 lut 2014, 1:18
Re: Budowa domu

autor: Despero » 29 mar 2017, 17:11

No dobrze by było mieć już zarezerwowaną firmę, bo dobre firmy to raczej nie czekają na klienta :) Firma FACHMAN (działają w Mielcu i Rzeszowie) jest godna polecenia. Zajmują się budową domów od A do Z, łącznie z wykończeniówką. Mają bardzo dobrych pracowników, którzy znają się na rzeczy, chętnie podpowiadają ciekawe i praktyczne rozwiązania. Znam ich i polecam z własnego doświadczenia , budowali mi dom w ubiegłym roku, jestem bardzo zadowolony ze współpracy.

tokarskirob
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 11 lip 2017, 8:35
Re: Budowa domu

autor: tokarskirob » 05 paź 2017, 14:07

A moze poszukac najlepszych firm w roznych kategoriach? ja np. do tynków, elewacji itp. polecam kosbud - [więcej informacji na stronie firmy Kosbud] - polska firma, mają świetnych fachowców, dobre ceny i najlepsze materialy!

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Budowa domu

autor: Jan_Kalita » 06 paź 2017, 9:06

Najlepiej jest szukać różnych firm do różnych etapów, ale problem jest tego typu, że rzadko który inwestor ma na to czas. Jednak wygodnie jest zlecić wszystko jednej firmie, deweloperowi i tylko odebrać końcowy produkt. Niestety wciąż bardzo często wychodzą później błędy, oszustwa, oszczędności, zawyżone WZ-ki itp.

Paparoach
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 maja 2012, 10:08
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Paparoach » 20 paź 2017, 8:17

Jan_Kalita pisze:Najlepiej jest szukać różnych firm do różnych etapów, ale problem jest tego typu, że rzadko który inwestor ma na to czas. Jednak wygodnie jest zlecić wszystko jednej firmie, deweloperowi i tylko odebrać końcowy produkt. Niestety wciąż bardzo często wychodzą później błędy, oszustwa, oszczędności, zawyżone WZ-ki itp.

System gospodarczy jest najtańszy. Bardzo często tzw. generalny wykonawca i tak nie ma poszczególnych ekip do własnej dyspozycji tylko bierze podwykonawców . Moim zdaniem podpisując umowę z jedna firmą na całość jesteś z góry skazany przepłacanie na całości inwestycji około 30% jak nie więcej. Jednak prowadzenie samemu budowy systemem gospodarczym to duże wyzwanie i warto czytać wszystkie opinie z szerokim nawiasem zawsze gdzieś tej prawdy szukając po środku. Największym błędem jest podejście jakoś tam będzie i ciągłe przeróbki bo to wyrzucanie kasy w błoto
"Mniej znaczy więcej"- Mies van der Rohe

antonikowalski80
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 75
Rejestracja: 31 lip 2017, 6:31
Re: Budowa domu

autor: antonikowalski80 » 22 sty 2018, 0:38

Wypożyczenie zamiast kupna maszyn budowlanych jest zawsze dobrym pomysłem, bo nie
dość, że oszczędzamy pieniądze, to jeszcze nie musimy się martwić co my z tymi wszystkimi maszynami zrobimy, gdy nie będą nam już potrzebne. Ja zawsze wypożyczam od www.ramirent.pl , dzięki temu mam zapas gotówki, który mogę przeznaczyć na inne rzeczy, a wiadomo, budowa domu tania nie jest.

romankowicki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 70
Rejestracja: 21 gru 2016, 15:17
Re: Budowa domu

autor: romankowicki » 31 sty 2018, 9:54

Wszystkim budującym na początku polecam kontakt z dobrym biurem geologicznym które sprawdzi, jaki jest stan terenu, jak właśnie dobrze zagospodarować wody gruntowe i tak dalej. Dzięki temu można spokojnie i bez problemu można budować. Dobrą firmą, która kompleksowo realizuje takie prace jest Geoxx z Olsztyna.

Janusz1985
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2018, 13:05
Re: Budowa domu

autor: Janusz1985 » 09 mar 2018, 13:24

Oczywiste jest, że jeżeli nie mamy pojęcia o budowie domu to kupno gotowego budynku jest najprostszym rozwiązaniem. Ale jeżeli ktoś pomimo braku odpowiedniej wiedzy chce to zrobić "własnoręcznie" to na rynku istnieją firmy, które nam w tym pomogą. Kilka lat temu postanowiłem wybudować swój wymarzony dom, ale nie wiedziałem jak się za to zabrać.. postanowiłem że skorzystam z pomocy specjalistów. Więc zgłosiłem się do http://gigaarchitekci.pl/ , którzy zajmują się projektowaniem różnego typu budynków. I wraz z ich pomocą stworzyłem wizję swojego mieszkania. Teraz mieszkam w po swojemu urządzonym domu i jestem z tego zadowolony.

jacek956
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 27 lis 2017, 9:48
Re: Budowa domu

autor: jacek956 » 13 mar 2018, 11:17

A gdzie kupujecie materiały do budowy? ostatnio trafiłem na hurtownie, która ma produkty renomowanych firm i do tego w przystępnej cenie http://taniabudowa.pl/ Znacie ?

Paparoach
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 maja 2012, 10:08
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Paparoach » 13 mar 2018, 11:32

Robert_Ch pisze:Osoba która w budownictwie nie ma jakiegokolwiek doświadczenia, a ma zamiar pobudować sobie wymarzony dom, z góry jest skazana na porażkę ! Tak, na porażkę i wyrzucenie mnóstwa pieniędzy w błoto. Dlaczego ? Odpowiedź jest banalnie prosta !

1.Po pierwsze projekt, i jego późniejsza adaptacja do celów wydania pozwoleń. Gotowe projekty to totalna porażka.Wciąż można spotkać projekty z ociepleniem 3x10 cm ( posadzka, ściany,podłoga ) lub cudownego betonu komórkowego ( 350) o grubości 48 cm i wspaniałych współczynnikach, lecz bez jakiejkolwiek izolacji wieńca, czy fundamentów !

2. Okna i drzwi- co z tego że będą pasywne i będą posiadały certyfikat domów pasywnych z Darmstadt, jak zostaną zamontowane w ościeżu zamiast w warstwie docieplenia. Co mi po paroizolacjach jak budynek będzie nieszczelny. Przykłady można mnożyć. Pomijane są mostki cieplne i termiczne ! A sprzedawca się cieszy że dorwał jelenia , który się złapał na socjotechnikę i prospekty ze szczęśliwym durniem. Identycznie pewien znany aktor reklamował cudowne garnki dla emerytów po 6000 zł !

2. Kierownik budowy, w tym przypadku jest t r a g e d i a ! Można spotkać takich na Allegro, co za 2000-3000 zł będą nadzorowali naszą budowę. Jak ? Na zasadzie wpisywania bzdur w dzienniku budowy. Zero konstruktywnego doradztwa.Ale co oczekiwać po kierowniku budowy, który za komuny kończył technikum, otrzymał uprawnienia budowlane w ograniczonej specjalności, a jego ostatnim szkoleniem na którym był, było szkolenie pt.jak wypić piwo w minutę.

3. Kult ściany. Jak budować to tylko z cegły. Mamy XXI w, a w Polsce wciąż dominuje cegła, piasek i wapno, zamiast zapraw cienko spoinowych ! Wciąż panuje przekonanie że ściana musi oddychać ? Ściana ma być ścianą, ma przenosić obciążenia,a oddycha to człowiek, pies i kot. Od usuwania nadmiaru wilgoci , dwutlenku węgla i zapewnieniu powietrza jest wentylacja !

4. Fachowcy- tutaj jest nokaut !!! Betoniarka, piach i wapno. Syp piach, lej wodę, nie żałuj materiału. Wiedza na temat budowania, zatrzymała się w czasach epoki kamienia łupanego.
Tylko dlaczego górale od stuleci budują domy z drewna , kamienia nie mają ?

5. Kotłownie są projektowane i umieszczane w centralnej części domu. O obliczeniach na faktyczne zapotrzebowanie na ciepło i CWU można zapomnieć. Potem idziesz człowieku do sklepu i bach, wracasz z kotłem na ekogroszk 25kW ,do domu który ma 100 m2 !

6. Mylne myślenie inwestora, że jak dam na ściany, posadzkę czy strop 20 cm wełny czy styro to będę miał Dom Pasywny czy Energooszczędny ! Energooszczędny kończy się na 50 kWh/m2 rok. Powyżej tych wartości są domy dla bogatych, których stać na wydawanie majątku za ich ogrzanie.

I w ten oto sposób, koszty budowy domu o powierzchni 100-120 m2, zamiast wynieść góra 250 tys. wynoszą 400 tys.i więcej. Dlatego warto znaleść takiego kierownika budowy, który się naprawdę zna, porządnie skontroluje i doradzi, nie takiego, co za parę stów dokona zapisu w dzienniku budowy, a samą budowę zobaczy na zdjęciach. Tylko taki kierownik to rzadkość.


W 100% popieram, warto aby każda osoba która chce budować dom systemem gospodarczym brała te kilka punktów pod uwagę
"Mniej znaczy więcej"- Mies van der Rohe

tureqt0
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:46
Re: Budowa domu

autor: tureqt0 » 26 mar 2018, 17:40

Niestety często tak jest, że wszyscy poddają się modzie lub reklamie. Potem mamy wysyp domków z katalogu, które zaprojektowane są do średniej krajowej i mają się nijako do lokalnej zabudowy, lokalnych warunków itd. Zmienia się głębokość przemarzania gruntu? Majster wykopie fundament o jedną łopatę głębiej i po sprawie. Tak to bywa.
Najlepiej chyba szukać starych ekip budujących i to w mniej popularnej technologii. Wtedy mamy większe szanse na trafienie na fachowców. Znajoma budowała dom na mazurach (głębokość przemarzania to 1,2 m!) w technologii bala drewnianego, to znalezienie fachowca było sprawą trudną. Szukała więc lokalnej firmy i lokalnego architekta co tworzy domy zgodne z duchem mazur. I tak powstał dom zaprojektowany przez Wiejskie Klimaty i zbudowany przez Natur Eko Dom. Lokalna firma, lokalny materiał (sosna mazurska), i do tego strzecha na dachu. Mało kto to jeszcze potrafi położyć. Dobrze położyć. "Strzecha? Panie teraz to blache się kładzie". Tia.

kamilanw684
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 60
Rejestracja: 28 mar 2018, 12:25
Re: Budowa domu

autor: kamilanw684 » 29 mar 2018, 13:12

Teść opowiadał, że jak on budował dom, to nikt go nie poinstruował, jak głęboko powinien kopać pod fundamenty. No i w efekcie wykopał za głębokie i poniósł tylko niepotrzebne dodatkowe koszty (bo trzeba było dowozić piachu, a cementu to już w ogóle poszła masa). Dlatego lepiej najpierw się doedukować, np. tutaj: http://www.przykladowe-zaplecze.pl/jak-wykonac-fundament/

Paparoach
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 maja 2012, 10:08
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Paparoach » 09 kwie 2018, 11:53

kamilanw684 pisze:Teść opowiadał, że jak on budował dom, to nikt go nie poinstruował, jak głęboko powinien kopać pod fundamenty. No i w efekcie wykopał za głębokie i poniósł tylko niepotrzebne dodatkowe koszty (bo trzeba było dowozić piachu, a cementu to już w ogóle poszła masa). Dlatego lepiej najpierw się doedukować, np. tutaj: http://www.przykladowe-zaplecze.pl/jak-wykonac-fundament/


nie możliwe, każdy architekt , nawet jak adaptuje projekt gotowy ma obowiązek dostosować głębokość fundamentów do danej strefy , no chyba że wszystko samemu wie się najlepiej :) kto pyta nie błądzi :)
projektymodo
"Mniej znaczy więcej"- Mies van der Rohe

Albatros348
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 06 lut 2018, 11:18
Re: Budowa domu

autor: Albatros348 » 22 kwie 2018, 17:24

Według mnie dom należy wznosić w nowoczesny sposób, energooszczędny. Dlatego mój plac ozdobił dom na drewnianym szkielecie, wykonany przez ekipe Optimal System. Warto rowniez zaznaczyc, ze projekt to takze ich zasluga. Prezentuje sie wspaniale, a mieszkanie w takim budynku to czysta przyjemnosc!

Paparoach
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 maja 2012, 10:08
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Paparoach » 26 kwie 2018, 7:22

Albatros348 pisze:Według mnie dom należy wznosić w nowoczesny sposób, energooszczędny. Dlatego mój plac ozdobił dom na drewnianym szkielecie, wykonany przez ekipe Optimal System. Warto rowniez zaznaczyc, ze projekt to takze ich zasluga. Prezentuje sie wspaniale, a mieszkanie w takim budynku to czysta przyjemnosc!


Jakieś zdjęcia z realizacji ?
"Mniej znaczy więcej"- Mies van der Rohe


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów